Descrierea postului pentru un Sacristan

Sacristanii sunt eroii nenorociți ai majorității bisericilor: de obicei sunt niște mici bătrâne care curăță și presează lenjeria bisericii, curăță vasele altarului și se asigură că lumanările votive au inserții proaspete. Cu toate acestea, unele biserici mai mari angajează profesioniști ca sacristani - și rolul ocupă o poziție de lider în programul de cult al unei biserici. Sacristanii se găsesc cel mai frecvent în bisericile catolice.

$config[code] not found

Obligații esențiale

Deși sarcinile de slujire ale sacristanului diferă de biserică, în general, acest rol servește drept coordonator al slujbelor de închinare, asigurându-se că lenjeria este presată și curată, că recipientele altarului sunt păstrate în siguranță, consumabilele, cum ar fi vinul altarului și pâinea altarului, și că biserica ca întreg este păstrată în siguranță și în bună stare. Sacristanul lucrează împreună cu pastorul sau cu ministrul înalt pentru a participa la mediul de cult. În plus, un sacristan poate supraveghea sau chiar conduce serviciul diferiților miniștri laici, printre care se numără și uși, întâlniri și contoare de bani.

Educaţie

Există foarte puțini sacristani care fac munca cu normă întreagă; majoritatea bisericilor au sacristani voluntari sau li se plătește o mică bursă. Din acest motiv, cerințele educaționale nu sunt uniforme. Mulți voluntari nu au nicio cerință educațională, în timp ce angajații sacristani la o catedrală majoră pot avea o diplomă de master în pastorație, teologie sau muzică.

Abilități și experiență

Un sacristan ar trebui să aibă o înțelegere solidă a modului în care curg liturghiile - ordinea slujirii, pregătirile și tăierea. În plus, ar trebui să fie calificat la curățenie și organizare și suficient de încredințat să aibă cheile bisericii și accesul la seifurile și obiectele prețioase. Sacristanii cu responsabilități față de voluntarii liturgici nu ar trebui să aibă o bună delegare și abilități pentru oameni. Mulți sacristani învață prin instruirea la locul de muncă, deși un sacristan profesionist va avea, în general, experiența de a coordona liturghiile la o biserică mai mare sau chiar la o biserică majoră ca o catedrală.

Zi de lucru tipic

Programul unui sacristan este puternic dependent de programul de cult al bisericii. În general, sacristanul este prima persoană care a sosit și ultima persoană care urmează să plece - ea va debloca biserica, va aprinde luminile, va lăsa lenjerii și decorațiile corespunzătoare, va scoate vasele sacre și le va umple cu un volum potrivit de pâine și de vin. După serviciul de închinare, sacristanul curăță, blochează ușile, stinge luminile și se asigură că colecția este bine închisă.

Salariu și Outlook

Există prea puțini sacrimieni angajați cu normă întreagă pentru a extrapola datele salariale semnificative. Majoritatea sacristanilor sunt fie voluntari, fie îndeplinesc îndatoririle unui sacristan în plus față de un alt birou (cum ar fi ministrul pastoral sau directorul de muzică). Deoarece aceste poziții sunt oferite în biserici, perspectivele variază în funcție de performanța financiară a unei anumite biserici.