Descrierea postului de farmacie chimist

Chimii organici analizează structura și proprietățile chimice ale compușilor care conțin carbon. Pozițiile la nivel de intrare necesită o diplomă de licență în domeniul chimiei organice, în timp ce posturile de cercetare și de predare independente sau înalte necesită un doctorat. Potrivit Biroului american de Statistică a Muncii, salariul mediu pentru toți chimiștii, inclusiv chimistii organici, a fost de 68.320 dolari pe an în mai 2010. Proiecțiile de locuri de muncă sunt 4%, față de 14% pentru toate celelalte locuri de muncă. cele mai bune perspective de locuri de muncă.

$config[code] not found

Cercetător farmaceutic

Chimistii organici care lucreaza pentru companiile farmaceutice pot dezvolta noi medicamente sau pot analiza concepte extrem de teoretice. Cei cu diplomă de absolvent ar putea dezvolta compuși, cum ar fi un nou antibiotic, ajutat de chimiști organici cu diplomă de licență. Când se elaborează noi compuși, cum ar fi un agent antitumoral sau un hormon de substituție, chimistii organici își determină structura, modificând și amplificând-o pentru a obține cel mai mare efect cu efectele secundare nedorite.

Profesori de colegiu

Mulți chimici organici obțin diplome de doctorat și predau cursuri la nivel de colegiu. Cele mai multe colegii solicită solicitanților să aibă o istorie demonstrată de a conduce proiecte de cercetare de succes și ar putea necesita experiență didactică anterioară.Poziția de profesor asociat oferă oportunitatea de a preda cursuri la nivel universitar și absolvent, desfășoară proiecte de cercetare originale și mentor. Pentru a-și atinge mandatul, ei trebuie să fi publicat numeroase articole științifice în revistele de evaluare reciprocă, să aibă o istorie de performanță exemplară și să fie respectați de colegii lor.

Medic veterinar

Chimistii de medicina legala analizeaza compoziti organici gasiti la scene de crima, cum ar fi sange, mostre de par, chipsuri de vopsea, saliva si fragmente de sticla. În plus față de competența în chimia organică, medicii de medicină legală au nevoie de abilități bune de vorbire publică și abilități organizatorice și trebuie să poată gestiona stresul și termenele limită. Sarcinile de muncă includ analizarea compușilor, scrierea de rapoarte, publicarea de lucrări științifice și depunerea mărturiei în instanță. Majoritatea lucrărilor pentru laboratoarele guvernamentale sau agențiile federale de aplicare a legii, cum ar fi Biroul Federal de Investigații.

Cercetare și dezvoltare

Chimiștii care lucrează în cercetare și dezvoltare dezvoltă sau personalizează produse utile consumatorilor. Ei trebuie să fie atenți la manipularea și întreținerea echipamentului de laborator și la depanarea defecțiunilor, astfel încât eșecul echipamentului să nu amenințe integritatea rezultatelor laboratorului. Odată ce testează un compus nou, își analizează rezultatele folosind software-ul de modelare statistică și matematică pentru a-și evalua eficacitatea sau pentru a diagnostica disfuncționalitățile. Produsele cu care ar putea lucra includ materiale plastice, petrochimice, materiale explozive, vopsele și aditivi alimentari.

2016 Informații salariale pentru chimisti si materiale de stiinta

Chimistii si oamenii de stiinta au obtinut un salariu mediu anual de 75.840 de dolari in 2016, potrivit Biroului de Statistica a Muncii din SUA. La limita inferioara, oamenii de stiinta chimisti si materiale au castigat un salariu de 25 de percentile de 55.450 de dolari, adica 75% au castigat mai mult decat aceasta suma. Salariul 75 pe percentilă este de 102.920 dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 96.200 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca chimiști și cercetători în materie de materiale.