Descrierea postului pentru un funcționar de copiere

Un funcționar în copie îndeplinește funcții de bază de birou care nu necesită abilități sau calificări profesionale. Copilograful îndeplinește îndatoriri administrative. Sarcinile includ realizarea de copii ale documentelor necesare departamentelor din cadrul organizației. Uneori, funcționarul de copiere se dublează și ca ofițer de corespondență, a cărui principală responsabilitate este sortarea corespondenței de intrare și de ieșire.

Educatie si Calificari

Deoarece postul nu necesită cunoștințe de specialitate, cerința minimă pentru un funcționar copiat este o diplomă de liceu. Un funcționar copiat câștigă abilitățile și experiența necesară la locul de muncă. Uneori, un grefier poate fi obligat să livreze documente folosind un vehicul, astfel încât unii angajatori solicită să aveți un permis de conducere.

$config[code] not found

Responsabilități și Îndatoriri

Un funcționar copiat procesează documente și pregătește camere pentru întâlniri sau seminarii. Funcționarul copiază și distribuie mesajele și faxurile și face copii ale documentelor. Operați și întrețineți aparatele de copiat și fax și colectați și expediați colete și poștă clienților. Înregistrați și înregistrați informații privind corespondența și pachetele de intrare și ieșire.

Aptitudini dezirabile și tehnice

imaginea de comunicare a lui Pavel Vlasov de la Fotolia.com

Un funcționar copiat trebuie să aibă cunoștințe de bază de calcul și abilități excelente de comunicare verbală și scrisă. Ar trebui să fii capabil să lucrezi eficient în structura unei echipe și să fii capabil să faci mai multe sarcini.

Conditii de lucru

Copierea grefierului constă în ridicarea pachetelor mari de încărcături de hârtie, poștă și pachete. Unele îndatoriri, cum ar fi operarea faxului sau a mașinii de copiat, necesită suspendarea orelor. Locul de muncă presupune efectuarea de pick-up-uri și livrări, care necesită mobilitate.

Compensarea / Salariu

Salariul mediu anual pentru un funcționar general variază de la 20.938 dolari la 30.844 dolari pe an, potrivit PayScale, din iulie 2010. Aceste cifre variază în funcție de angajator și nivelul de experiență și de formare.

Outlook de lucru

Posibilitățile de angajare pentru reprezentanții de birouri și alte birouri sunt de așteptat să scadă cu 41% în 2006 până în 2016, potrivit Planificatorului de carieră. Aceasta va fi rezultatul creșterii productivității mașinilor de birou și consolidării funcțiilor clerice. De exemplu, fișierele pot fi acum stocate și preluate în format electronic, scăzând cererea pentru funcționari de birou.