Care este descrierea postului unui șofer de stivuitor?

Stivuitorii de stivuitoare se găsesc cel mai frecvent în depozite. Această poziție deplasează în principal paleți și alte materiale din jurul depozitului. Ei pot muta materiale rapid, permițând altor departamente să-și facă treaba. Șoferii de stivuitoare raportează supervizorului de deplasare.

Operați stivuitorul

$config[code] not found Dmitry Kalinovsky / iStock / Getty Images

Aspectul principal al lucrului unui șofer de stivuitor este operarea stivuitorului. Pentru a conduce un stivuitor, trebuie mai întâi să treci un test pentru a obține licență. Aceasta ar include utilizarea pârghiilor și a comenzilor pentru antrenarea stivuitorului.

inspecţiile

Stephen Morris / iStock / Getty Images

Această poziție este, de asemenea, responsabilă de inspectarea stivuitorului. Potrivit Administrației pentru Securitate și Sănătate Ocupațională, operatorii ar trebui să inspecteze camionul cu furcă în fiecare zi sau înainte de fiecare schimbare - sau când pare să existe o problemă cu stivuitorul.

Încărcare și descărcare

Fuse / Fuse / Getty Images

Stivuitorii de stivuitoare ajută la încărcarea și descărcarea materialelor, fie că sunt cutii sau palete, din camioane atunci când ajung sau pleacă.

Crearea de paleți

Uneori, sarcina șoferului de stivuitoare este să creeze paleți de materiale pentru a se pune pe camioane pentru livrare. Aceasta se face prin citirea formularului de comandă și a conducerii stivuitorului în jurul depozitului pentru a găsi fiecare dintre materiale. Materialele sunt apoi plasate pe un palet și ambalate.

salarizare

endopack / iStock / Getty Images

Salariul mediu pe oră pentru un șofer de stivuitor este de 10,24 USD în ianuarie 2010, potrivit PayScale.com. Salariile vor depinde de locație și experiență.