Senior Editor Descrierea postului

Editorii de nivel înalt supraveghează procesul de creare a conținutului și gestionează editorii juniori. Editorul principal și echipa de redacție redactează textul și îi îmbunătățesc claritatea, ortografia și punctuația. Editorii de nivel înalt sunt responsabili pentru menținerea coerenței, lizibilității și preciziei. Editorii de succes accelerează dezvoltarea conținutului, asigurând în același timp calitatea conținutului. Cele mai căutate oportunități de carieră pentru redactorii de rang înalt includ posturi cu agenții de marketing sau PR și publicații de profil înalt.

$config[code] not found

responsabilităţi

Editorii de nivel înalt au experiență în îmbunătățirea textului și au rolul de lider în gestionarea altor editori. Ei dezvoltă abilități puternice pentru a pregăti în mod eficient conținutul pentru publicare și pentru a menține relații de lucru productive cu scriitori, designeri și alți editori. Eficiența și obiectivitatea sunt primordiale. Un editor senior are responsabilitatea de a ajuta conținutul să reușească în procesele de creare și editare a conținutului.

scrisori de acreditare

Cele mai multe posturi de editor solicită diplome de colegiu în jurnalism, comunicare, engleză sau alte domenii academice relevante. În unele cazuri, editorii pot fi, de asemenea, obligați să dețină grade în subiectele acoperite de publicațiile lor. Editorii de rang înalt sunt așteptați să aibă niveluri înalte de abilități, cu reguli de gramatică, ortografie și stil. În această epocă digitală, editorii sunt din ce în ce mai mult obligați să obțină abilități pentru publicarea software-ului și a mass-mediei online.Editorii în vârstă au, în general, obligația de a câștiga promoții din posturile junior și de a demonstra stăpânirea unor subiecte relevante pentru publicațiile lor.

Compensare

Potrivit Biroului de Statistică al Muncii din SUA, salariul mediu anual pentru redacția pentru 2010 a fost de 51.470 $. Cel mai bine plătit 10% dintre editori au câștigat, în 2010, mai mult de 96.800 $. Lucrările de creare a conținutului web pot fi plătite de proiect, iar unii editori independenți câștigă mai puțin decât salariul minim pe economie pentru munca lor. BLS raportează că puterea lor de a câștiga și termenele în curs de desfășurare, care se suprapun, determină adesea editorii să suporte stresul, oboseala și alte sarcini emoționale.

perspectivă

Lucrările editoriale continuă să treacă de la imprimare la publicație web și digitală. În ciuda acestei schimbări în ceea ce privește mass-media, BLS prezice o creștere de 1% a locurilor de muncă pentru editori din 2010 până în 2020. Cresterea editării digitale înlocuiește, în esență, editarea tipărită a editoriilor în proporție directă. În consecință, concurența pentru posturile de senior senior editor este deosebit de puternică. Concentrarea intensă și schimbările în curs de desfășurare în tehnologiile de publicare fac abilitatea editorilor de a se adapta crucial pentru capacitatea lor de a găsi o slujbă.

2016 Informații salariale pentru editori

Redactorii au obținut un salariu mediu anual de 57.210 dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. În partea inferioară, editorii au câștigat un salariu de 25 de percentile de 40.480 $, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 79.490 dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 127,400 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca editori.