Descrierea postului de manager de bancă

Administratorul unei bănci este persoana responsabilă cu operațiunile financiare ale unei bănci, precum și a angajaților care furnizează servicii clienților în tranzacții bancare sau de creditare. El monitorizează tranzacțiile pentru acuratețe și profesionalism. În interesul satisfacerii și păstrării clienților, el menține un mediu primitor și eficient.

Tipuri

O persoană aflată în această funcție într-un loc mic poate fi responsabilă de toate departamentele bancare. În băncile mai mari cu locații multiple, există, de obicei, un manager de filiale pentru fiecare birou local. În cazul în care banca sau sucursala principală este o operațiune mare, există, în mod obișnuit, manageri pentru departamente individuale, cum ar fi departamentele de împrumut, ipotecă, investiții, verificări și economii.

$config[code] not found

Atribuțiile

Pe lângă instruirea și supravegherea angajaților și garantarea serviciilor excepționale pentru clienți, un manager de bancă pregătește rapoarte și rezumate care reflectă activitățile băncii în ceea ce privește noile împrumuturi și credite ipotecare, activitatea implicită, activitatea de cont nou și rentabilitatea investițiilor băncii. Aceste date sunt distribuite conducerii superioare, precum și consiliului de administrație și investitorilor băncii. Managerul este frecvent invitat de subordonați pentru a adresa probleme legate de serviciul clienți sau pentru a asista în expedierea de cereri de credit sau ipotecare.

Conditii de lucru

Un manager de bancă își petrece o mare parte din timp la biroul său, făcând documente și lucrează la computerul său. Ea poate trece ocazional prin spațiile de birouri din spate, vestitori și zone de lobby pentru a interacționa cu personalul și clienții. Deși poate lucra la bancă mai puțin decât cele tradiționale de 40 de ore pe săptămână, ea lucrează frecvent acasă pe care o termină în seara sau la sfârșit de săptămână. Codul de îmbrăcăminte pentru bănci este în mod tradițional profesionist, iar atmosfera generală este de obicei prietenoasă și utilă.

Cerințe educaționale

Solicitanții de programe bancare de management bancar sau de management trebuie să aibă o educație colegiu. Domeniile sugerate de concentrare includ: matematică, contabilitate, finanțe sau administrarea afacerilor. Nivelul cerințelor educației colegiale variază în funcție de bancă. Cele mai multe bănci oferă programe manageriale de pregătire managerilor potențiali pentru a le familiariza cu diferite departamente bancare și cu operațiunile acestora.

Salarii și oportunități de avansare

Potrivit Salary.com, venitul mediu median pentru un manager bancar în 2009 a fost de 137.163 dolari SUA, în funcție de mărimea băncii, de participațiile sale și de condițiile economice din regiunea în care se afla banca. Șansele de avansare sunt, de asemenea, foarte dependente de acești factori. Administratorii bancari de nivel inferior se înscriu adesea în cursuri avansate de finanțe și bancare pentru a-și spori șansele de promovare.