Descrierea postului de angajare a conturilor

Un director executiv de conturi este cineva care gestionează fluxul de numerar de intrare pentru o companie. Conturile de încasat executiv lucrează într-o varietate de industrii și se ocupă de o serie de taxe financiare, de la menținerea unui buget la înregistrarea depozitelor, pentru a se asigura că plățile de la companii și clienți sunt efectuate la timp și exacte. De asemenea, se ocupă de colecții atunci când este necesar.

Elementele de bază

Conturile de încasat pentru clienți lucrează pentru companii de la agenții guvernamentale la bănci publice și de la lanțuri de restaurante la firme de contabilitate. Aproape fiecare companie care facturează clienții angajează un departament de contabilitate sau un funcționar. Conturile de încasat directori urmăresc facturile, înregistrează situațiile financiare și folosesc software-ul informatic pentru a actualiza rapid tranzacțiile și cărțile de echilibru. Ele creează, de asemenea, scrisori de formă folosite pentru a reaminti clienților plățile viitoare sau trecute. Ocazional, directorii de încasări de conturi gestionează o echipă de agenți de colectare.

$config[code] not found

Aptitudini

Un administrator executiv de conturi trebuie să fie foarte organizat și analitic. Ar trebui să posede abilități matematice și de comunicare excelente, împreună cu cunoștințele necesare pentru a opera cele mai multe programe de calculator legate de finanțe. Ea trebuie să fie profesionistă, încrezătoare, motivată și - deoarece se ocupă de banii unui client sau a unei companii - să fie încredințată. Conturile de încasat directori ar trebui să poată să funcționeze bine în timp ce singure, precum și cu colegii lor.

fundal

Cele mai multe companii preferă candidații care posedă o diplomă de licență sau de master atunci când angajează un director executiv de contabilitate. Domeniile de studiu includ, de obicei, matematică, finanțe, afaceri, administrație, comunicații, economie și, desigur, contabilitate. Multe conturi de încasat de executare primesc, de asemenea, un certificat, fie în timpul unui loc de muncă, fie imediat după absolvirea colegiului. Certificarea variază în funcție de stat, dar implică întotdeauna mai multă muncă de clasă și testare. Unii directori câștigă experiență în alte departamente, cum ar fi auditul sau conturile de plătit, înainte de a se deplasa într-o poziție în conturi de încasat.

Perspective

Locurile de muncă pentru contabili se așteaptă să crească cu 22% în decursul anilor 2008-18, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA (BLS). Aceasta este de două ori rata de creștere a tuturor ocupațiilor. Aproape 1,3 milioane de angajați au fost angajați ca contabili în mai 2008, a raportat BLS. Deși nu s-au dat date specifice directorilor de încasat, perspectivele lor vor crește probabil împreună cu restul industriei contabile.

câștig

Conturile de încasat directori au câștigat de la 39.000 $ la peste 72.000 $ pe an în martie 2010, a raportat PayScale.com. O mare parte din aceste câștiguri s-au bazat pe responsabilitățile, experiența, educația și industria contabilului. De asemenea, BLS a estimat că contabilii au câștigat un salariu mediu de 59.430 dolari în mai 2008.