Descrierea postului pentru un asistent de eveniment

Un asistent de eveniment ajută organizatorii de evenimente să conceapă, să planifice și să producă evenimente precum festivaluri, expoziții, târguri, conferințe, lansări de produse și alte evenimente sociale. În majoritatea cazurilor, un asistent de eveniment va lucra ca parte a unei echipe din cadrul unei companii de administrare a evenimentelor sau în cadrul unei companii sau organizații,

Descrierea postului

$config[code] not found michaeljung / iStock / Getty Images

Activitățile tipice de zi cu zi ale unui asistent de eveniment vor varia în funcție de tipul de eveniment la care lucrează. Cu toate acestea, majoritatea asistenților vor fi implicați în a ajuta la producerea de propuneri de evenimente, găsirea unui loc adecvat, planificarea structurii camerelor și a programului de divertisment și organizarea de facilități și facilități cum ar fi parcări, securitate și prim ajutor. Ar putea ajuta, de asemenea, să vândă spațiu expozițional sau să găsească sponsori pentru eveniment și, cel mai probabil, va ajuta la dezmembrarea evenimentului după ce acesta va fi terminat.

Condiții

Jacob Wackerhausen / iStock / Getty Images

Când nu lucrați la fața locului pentru un eveniment, orele unui asistent de eveniment sunt ore regulate de lucru de luni până vineri. Cu toate acestea, atunci când lucrați la un eveniment, orele sunt adesea lungi și nesociabile, iar lucrurile în weekend și seara sunt comune. Un asistent poate fi, de asemenea, obligat să călătorească la locații și furnizori și poate fi de așteptat să lucreze în aer liber în orice fel de vreme. Lucrările independente sunt disponibile pentru cei care au trecut de la a fi asistenți la organizatori, cu condiția ca ei să aibă experiență și o carte mare de contacte.

calificări

michaeljung / iStock / Getty Images

Nu există cerințe minime necesare pentru a lucra ca asistent de evenimente. Angajatorii caută oameni care au o cunoaștere activă a industriei și au câștigat o experiență de muncă, fie plătită fie voluntară, ajutând la organizarea unui eveniment. Persoanele care lucrează în industria evenimentelor trebuie să aibă competențe organizaționale excelente, capacitatea de a lucra bine sub presiune și în echipă.

Progresul carierei

Catherine Yeulet / iStock / Getty Images

Calea de carieră a unui asistent de evenimente va depinde de compania pentru care lucrează. Cele mai multe vor implica trecerea de la asistent la un post de lider de echipă cu responsabilitate față de un număr de alți membri ai personalului sau, alternativ, poate implica promovarea unui alt rol de conducere. Adesea promovarea are loc prin schimbarea locurilor de muncă și a companiilor. Mulți organizatori de evenimente aleg să se mute în munca liberă, înființând propriile afaceri.

Salariu

Potrivit MySalary.com, salariul mediu anual pentru organizatorii de evenimente din S.U.A. a fost între 46.849 și 63.799 $ în 2010. Cel mai mic 10% din organizatorii evenimentelor au câștigat 39.717 $ pe an. Beneficiile pentru un asistent de eveniment includ asigurarea de sănătate, planurile de pensii și vacanța plătită.