Descrierea postului electric de ucenici

Învățarea de a fi un electrician este o experiență reală. Deși sunt necesare clase, electriciștii primesc majoritatea formării ca ucenici. Călătorul licențiat și electriciștii de master sunt responsabili pentru cablarea și circuitele complexe care aduc puterea în locurile în care oamenii trăiesc, lucrează, cumpără și joacă. Ucenicii își dezvoltă meseria sub supravegherea unor electricieni calificați.

Programe de ucenicie

Programele de ucenicie electricieni durează aproximativ patru ani și sunt sponsorizate de industria electrică și de organizațiile profesionale. Pentru a vă califica, trebuie să aveți 18 ani și să aveți o diplomă de liceu sau echivalent. Ucenicii trebuie să aibă cel puțin un an de algebră, însă sunt utile ore suplimentare de matematică, știință și magazin. Un electrician de ucenic ar trebui să fie în stare fizică bună și capabil să distingă culorile folosite pentru codarea componentelor electrice. Un ucenic potențial trebuie să fie fără droguri și să poată promova un examen de calificare.

$config[code] not found

Atribuțiile

În calitate de ucenic electrician, începeți cu sarcini simple cum ar fi sârmă de strângere prin conducte de conducte și găuri de găurire. Veți învăța cum să utilizați tăietori de sârmă, șurubelnițe, ferăstraie, dispozitive electrice de testare și alte instrumente. Ucenicii trec treptat la sarcini mai complexe și învață să diagnosticheze și să rezolve problemele pe măsură ce instalează și repară cabluri și dispozitive electrice. Atenția la siguranță este esențială. O ucenicie electrică este o slujbă cu normă întreagă, astfel încât să vă puteți aștepta să lucrați 2000 de ore pe an sau aproximativ 40 de ore pe săptămână.

Instruirea în clasă

Prima responsabilitate a unui ucenic electric este de a învăța și de a participa la cursuri. În mod obișnuit, ucenicii au nevoie de 144 de ore de lucru în fiecare an. Subiectele includ teoria electrică și matematica conexă, citirea planului și procedurile de siguranță. Ucenicii învață, de asemenea, primul ajutor, să studieze codurile electrice locale și de construcție a statului, precum și codul de siguranță națională. Unele stagii includ pregătire specializată în domenii cum ar fi sisteme de lipire, de comunicații și de alarmă de incendiu sau sisteme electrice de ascensoare.

Carieră

Odată ce ați finalizat programul de ucenicie, trebuie să treceți un examen de licențiere administrat de stat care acoperă codurile electronice, matematice și electrice. Licențierea este necesară în toate cele 50 de state. Odată ce ai licența, ești considerat un electrician de calatorie. După șapte ani de experiență de lucru, vă puteți califica pentru a lua examenul de master electrician. Ucenicii electricieni plătesc, de obicei, o rată orară care reprezintă un procent din salariul unui electrician de calatorie. Salariile pentru ucenici încep de la 40 până la 50% din rata medie a călătorilor și se măresc pe măsură ce avansează prin programul de formare. Plata mediană pentru electricieni a fost de 49.840 dolari SUA în 2012, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Cele mai scăzute plătite 10 procente au fost făcute sub 30.420 dolari, iar cei mai bine plătiți electriciști au făcut peste 82.930 dolari.

2016 Informații salariale pentru electricieni

Electriciștii au obținut un salariu mediu anual de 52.720 de dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. În partea inferioară, electricienii au câștigat un salariu de 25 de percentile de 39.570 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 69.670 dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 666.900 de persoane au fost angajate în SUA ca electricieni.