Salariul mediu al unei nașteri Doula

Există câteva experiențe de viață mai copleșitoare și mai emoționale decât nașterea. Pentru mamele nervoase care urmează să fie, ajutorul unei dula poate face diferența. Pur și simplu, sunt femei care ajută și sprijină alte femei înainte, în timpul și după muncă. Doulas au existat din cele mai vechi timpuri - și atâta timp cât femeile continuă să dea naștere, doulas va fi întotdeauna în măsură să găsească de lucru.

Descrierea postului

Doulas susține părinții în fiecare etapă a procesului de muncă și naștere. Acestea oferă un mare sprijin fizic și emoțional femeilor care lucrează în muncă. În timpul mamei, ea ar putea să-și mascheze spatele, să sugereze noi poziții și să o ajute să se miște în acele poziții, să modeleze tehnici de respirație și să încurajeze frecvent. Ar trebui să sprijine partenerul mamei și să explice ce se întâmplă în fiecare etapă.

Un dula va verifica, de asemenea, poziția bebelușului și progresul femeii și va lua act de orice semne de primejdie. Doulas nu sunt calificate pentru a oferi un tratament medical, astfel încât, dacă o doulă ajută la nașterea la domiciliu și prevede complicații, ea ar trebui să alerteze părinții și să cheme o ambulanță. Într-o naștere non-spital, dula va livra de multe ori copilul însuși. Intr-un spital, doula ar trebui sa sustina mama in timp ce profesionistii din domeniul medical supravegheaza livrarea.

Doulas oferă adesea sprijin în timpul sarcinii și după naștere. În timpul sarcinii, o dula poate ajuta mama să fie pregătită un plan de naștere și să învețe tehnici de respirație. Dacă o nouă mamă o dorește, o dula poate face și vizite la domiciliu în primele zile și săptămâni ale vieții bebelușului pentru a ajuta la alăptare, la problemele de somn și la celelalte provocări apărute în această perioadă.

Cerințe educaționale

Spre deosebire de medici sau de asistente medicale și de asistență medicală, donațiile nu trebuie să aibă educație medicală formală. De fapt, nu există o școală oficială "doula". Din punct de vedere tehnic, orice femeie poate să se numească o dula și să ofere servicii de asistență în timpul muncii, dar în general doresc să facă cursuri complete și să primească certificări. Cursurile Doula sunt furnizate de organizații de certificare, cum ar fi DONA (Doulas of North America) International și CAPPA (Asociația Profesională pentru naștere și postpartum).

Industrie

Doulas ajută cu toate tipurile de nașteri. Oriunde mama vrea să nască - fie că este acasă, într-un centru de naștere sau într-un spital - o dula o poate sprijini. Chiar și o femeie care intenționează să aibă o secțiune c, poate beneficia de sprijinul doula imediat înainte și după naștere.

Acest loc de muncă poate fi foarte dificil din cauza imprevizibilității planificării. Dacă un client intră în muncă la miezul nopții, dula trebuie să fie gata să se alăture ei și să rămână până când copilul se naște. Doulas, care au copii proprii, trebuie să aibă în permanență măsuri de îngrijire a copilului.

Ani de experiență și salariu

Doulas lucrează pentru ei înșiși, astfel încât fiecare își poate stabili propria rată de salariu. În general, un dula va percepe o rată stabilită pentru o naștere, care include serviciile ei pentru cât timp are loc nașterea. Uneori o doulă va percepe o taxă de naștere pe oră. Dacă ea oferă servicii de sarcină sau postpartum, un doula va percepe fie o rată orară, fie va oferi un pachet care include un anumit număr de vizite la domiciliu. Taxele de naștere pot varia de la $500 la $2,500 sau mai mult. Ratele orare pentru vizitele la domiciliu sunt în mod obișnuit în $20 la $40 gamă.

Hustle și reputația joacă roluri uriașe în determinarea salariului doula. Cu cât o experiență are mai multă dublă și cu cât este mai mare orașul ei, cu atât mai mult ea poate acuza. O doula care câștigă o reputație strălucitoare poate, de asemenea, să comită o taxă mai mare decât populara populare doulas. Un dula poate decide, de asemenea, câți clienți să se angajeze în fiecare an, astfel încât cineva care construiește o afacere de succes să se sfârșească nevoia de a-și îndepărta munca.

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Biroul de Statistică a Muncii, care publică date despre creșterea locurilor de muncă, nu studiază și nu urmărește doulas. Dar câmpul nu are niciun risc de a muri. Deși tendințele se schimbă, este sigur să spunem că Doulas va fi întotdeauna necesar.