Un chirurg de inima Salariul Vs. un cardiolog

Chirurgii cardiologi și cardiologii sunt medici specializați în diagnosticarea și tratamentul bolilor inimii și vaselor de sânge. Pacienții nu fac numiri direct cu acești specialiști, dar trebuie să li se adreseze medicii de îngrijire primară. Intervalul salariului chirurgului cardiac este cuprins între 363.089 și 567.769 $, în funcție de o varietate de factori. Salariul mediu anual pentru un cardiolog este de 358.646 de dolari.

$config[code] not found

Descrierea postului

Cardiologii diagnostichează și tratează bolile și afecțiunile, inclusiv infarctul miocardic, insuficiența cardiacă, tensiunea arterială ridicată, problemele de supapă și aritmii, care sunt probleme de ritm cardiac. Cardiologii efectuează examene fizice ale pacienților, comandă teste specializate și interpretează rezultatele și prescriu tratamente. Tratamentul neinvaziv de cardiologie include medicația de prescripție și modificările stilului de viață. Cardiologia intervențională implică gestionarea invazivă a bolilor cardiace, de obicei prin cateterizare.

Chirurgii de inimă, numiți și chirurgi cardio-cardiotoracici, efectuează proceduri chirurgicale pentru tratarea bolilor, cum ar fi scurgerile și blocările în valvele cardiace, insuficiența cardiacă, boala coronariană, fibrilația atrială și anevrismele arterelor mari ale pieptului.

Cerințe educaționale

A deveni un chirurg cardiac sau cardiolog necesită ani de studiu intens. Primul pas este o diplomă de licență. Deși nu există o cerință formală pentru un mare, gradul trebuie să pregătească un student pentru școala medicală. Curriculumul de licență trebuie să includă științele vieții, chimia, fizica, matematica, psihologia și comunicațiile. Admiterea la școala medicală este extrem de competitivă. Solicitanții de succes au de obicei o diplomă de licență de 3.6 sau mai mare. De asemenea, aceștia trebuie să înscrie peste 500 la examenul de admitere la școala medicală (MCAT), care este de obicei luat la sfârșitul anului junior.

Școala medicală necesită patru ani. În primii doi ani, elevii participă la cursuri de curs și de laborator în științele vieții avansate și farmacologie. Al treilea și al patrulea an includ practica clinică supravegheată, deoarece studenții medicali lucrează cu medicii licențiați pentru a oferi diagnosticele și îngrijirea pacienților. Absolvenții școlii medicale câștigă medicul, sau doctoratul. Ei trebuie să treacă un examen de licențiere înainte de a-și continua studiile.

A deveni cardiolog necesită șase până la opt ani de formare suplimentară dincolo de școala medicală. Medicii care doresc să se specializeze în cardiologie se antrenează în medicina internă generală, precum și subiecte cum ar fi cateterizarea, imagistica radiografică, anatomia coronariană și angiografia și suportul circulator. Specializarea în cardiologie pediatrică necesită o rezidență suplimentară în pediatrie.

A deveni chirurg cardiac necesită cel puțin opt ani de studiu specializat dincolo de școala medicală. Medicii trebuie să completeze o rezidență de cinci ani în chirurgia generală înainte de încă trei ani să se concentreze asupra chirurgiei cardiace.

Mediu de lucru

Cardiologii și chirurgii cardiace lucrează în practici private și de grup. Pentru a efectua o intervenție chirurgicală, ei trebuie să fie afiliați la un spital sau un centru medical. Cardiologii și chirurgii cardiace lucrează cu alți profesioniști din domeniul sănătății, inclusiv medici de asistență medicală primară, medici de specialitate, asistenți medicali și personal de asistență administrativă. Există cardiologi și chirurgi cardiaci care lucrează în spitalele militare și de administrație a veteranilor. Unii conduc cercetări, în timp ce alții predau și supraveghează practica clinică în școlile medicale.

Salariu

Salariile medicilor cardiologi și chirurgilor cardiologi variază în funcție de mai mulți factori, inclusiv locația geografică, tipul de practică și anii de experiență. Iată câteva game de salarii anuale după finalizarea școlii medicale și pregătirea de specialitate:

Cardiolog

  • Mai puțin de 1 an de experiență: 322.959 $ - 364.319 $
  • 3-4 ani de experiență: 326.141 dolari - 367.500 de dolari
  • 7 ani de experiență: 334.625 $ - 374.924 $.

Cardiotoracic Chirurg

  • Mai puțin de 1 an de experiență: 186.000 dolari - 211.000 $
  • 3-4 ani de experienta: 205.000 dolari - 232.000 dolari
  • 7 ani de experienta: 218.000 dolari - 249.000 dolari.

Outlook de lucru

Biroul american al statisticilor privind forța de muncă prognozează o creștere de 13% a locurilor de muncă pentru toți medicii și chirurgii în următorul deceniu, o rată mai rapidă decât media în comparație cu toate celelalte locuri de muncă. Deși cifrele nu sunt disponibile în special pentru cardiologi și chirurgi cardiace, rata de creștere a locurilor de muncă este probabil comparabilă, dacă nu mai mare. Potrivit Centrului pentru Controlul Bolilor, incidența bolilor cardiace continuă să crească în S.U.A. și rămâne principala cauză a decesului. Ratele crescute ale bolilor cardiovasculare, îmbătrânirea boomerilor pentru copii și populația generală vor duce cardiologii și chirurgii cardiaci la cerere.