Salariul mediu al unei personalități radio

Ți-a fost spus că ai o voce grozavă pentru radio? O personalitate radio este gazda unui program în aer care oferă muzică, știri, comentarii sau orice combinație a acestora. Deși câteva personalități de profil câștigă mai mult de un venit de șase cifre, salariul mediu al gazdei este de 31.500 $ pe an. Este dragostea mediei, nu a banilor, care atrage oamenii la o carieră în radio.

Descrierea postului

Un disc de radio jokey sau un DJ joacă muzică și comunică cu ascultătorii între melodii. Unii pot oferi comentarii despre muzică și artiști și pot să se angajeze cu ascultătorii prin intermediul telefonului. DJ-ii pot, de asemenea, să citească știrile și vremea și să-și împrumute vocile la reclame. Acestea pot fi difuzate la radio sau pot înregistra în prealabil programe sau pot înregistra porțiuni din programele lor. Cei mai mulți DJ nu asamblează liste de redare pe cont propriu, iar ei iau direcția de la gestiunea stației. DJ-ii se specializează, de obicei, într-un gen muzical, cum ar fi hip-hop, country clasic sau jazz.

Multe personalități de radio organizează emisiuni de discuții și este posibil ca acestea să nu conțină muzică deloc. Politica, sportul, evenimentele mondiale, interviurile și sănătatea sunt subiecte populare pentru programe. Unele emisiuni au oaspeți celebri și, de asemenea, experți în materie. Unii iau apeluri telefonice de la ascultători care doresc să cântărească pe tema zilei.

Cerințe educaționale

Nu există cerințe educaționale formale pentru a deveni personalitate radio. O diplomă de colegiu în comunicații sau de radiodifuziune poate fi un avantaj, deoarece vă poate oferi o experiență și vă poate ajuta să faceți conexiuni care vor fi utile în căutarea unui loc de muncă. Lucrul la o diplomă îți poate permite și să ai un stagiu. Persoanele care asistă în radio trebuie să se angajeze voluntar la o post de radio local, dacă este posibil. Dacă sunteți deja în afara școlii, luați în considerare luarea de clase non-credit în vorbire publică sau voce. Alăturați-vă unui grup, cum ar fi Toastmasters, vă va oferi practică articulând ideile dvs. într-un forum public. Găzduirea propriului podcast vă poate îmbunătăți abilitățile.

Mediu de lucru

De obicei, personalitățile radio se află în aer, timp de mai multe ore, petrecând mai multe ore în aer, când citesc, scriu și se pregătesc pentru emisiunile lor. Posturile de radio difuzează de obicei 24 de ore pe zi, șapte zile pe săptămână, astfel încât radiodifuzorul - în special atunci când începe în industrie - poate lucra nopți, weekend-uri sau sărbători.

Industria este extrem de competitivă, iar salariile sunt în general scăzute. La nivel național, personalitățile radio sindicalizate, cum ar fi Howard Stern și Delilah, câștigă milioane, dar carierele lor sunt atipice. Unii DJ-i de radio își completează veniturile prin găzduirea de evenimente live. Alții scriu, fac voci sau predau.

Salariu și Outlook de locuri de muncă

Biroul american de Statistică a Muncii urmărește datele și face previziuni pentru ocupațiile civile. Clasifică personalitățile radio ca reporteri. Salariul mediu al radiodifuzorului este de 31.500 de dolari pe an și poate varia, în funcție de mai mulți factori, inclusiv de dimensiunea pieței și de evaluările individuale. BLS proiectează o scădere cu 9% a posibilităților de angajare până în 2026. Operele radiodifuzate cu experiență formată, formate în mod oficial, ar trebui să aibă cel mai mare număr de opțiuni atunci când caută un loc de muncă.