Descrierea postului de auditor al vânzărilor

Un auditor de vânzări se asigură că politicile, mecanismele și liniile interne ale companiei în jurul proceselor de vânzări și venituri respectă standardele de reglementare, recomandările conducerii superioare și practicile din domeniu. Acest angajat utilizează abilități de audit pentru a revizui datele vânzărilor și pentru a detecta erorile care ar putea fi cauzate de fraude, defalcări ale tehnologiei sau inexactități contabile.

responsabilităţi

Un auditor de vânzări funcționează sub îndrumarea unui manager de audit pentru a se asigura că procedurile și controalele de vânzări ale unei corporații sunt adecvate, funcționează corect și în conformitate cu politicile și standardele de reglementare ferme. Un "control" este un set de instrucțiuni pe care conducerea de vârf stabilește pentru a limita riscurile de pierdere din cauza erorilor, fraudei, furtului de numerar sau a defecțiunilor tehnologice. Un control este adecvat dacă îi spune în mod clar angajaților implicați în procesul de vânzări cum să efectueze sarcini și să raporteze probleme de control. Un control eficient al vânzărilor găsește soluții adecvate la problemele interne.

$config[code] not found

Educație / formare

Un auditor de vânzări deține în mod obișnuit un grad de colegiu de patru ani în contabilitate, audit sau finanțe. De asemenea, un auditor poate avea un background de arte liberale (de exemplu sociologie sau filozofie), dar poate primi instruire la fața locului în procesele de vânzare. Profesioniștii în domeniul auditului care dețin diplome avansate, cum ar fi diplome de masterat sau de doctorat, sunt obișnuiți în industrie. De asemenea, un auditor de vânzări poate deține o certificare profesională, cum ar fi desemnarea auditorului intern certificat (CIA).

Salariu

O compensație a auditorului de vânzări depinde de experiența și dimensiunea companiei. Departamentul Muncii din S.U.A. indică faptul că salariile medii ale grefierilor de vânzări au fost în valoare de 32.510 $ în 2008, primele 10% câștigând mai mult de 49.260 $, iar cele 10% câștigând mai puțin de 20.950 $. Nivelurile de compensare pot fi mai mari pentru auditorii de vânzări cu experiență și / sau certificați. Aceleași date guvernamentale arată că salariul mediu al auditorilor de vânzări a fost de 59.430 dolari în 2008, cu 10% mai puțin câștigând mai puțin de 36.720 $, iar primele 10% câștigând mai mult de 102.380 $.

Dezvoltarea carierei

Un rol de auditor de vânzări poate fi un rol junior sau senior, în funcție de companie, industrie și domeniul de aplicare al proceselor de vânzare. Un auditor de vânzări poate îmbunătăți șansele de promovare, înscriindu-se la o diplomă de master în domeniul finanțelor sau al managementului afacerilor sau solicitând o licență profesională, cum ar fi un contabil public autorizat (CPA) sau o denumire certificată de gestionare a fraudei (CFE). Un auditor competent în vânzări ar putea, de obicei, să se deplaseze la funcții de conducere, cum ar fi auditorul senior sau managerul de audit, după câțiva ani.

Condiții de muncă

Un auditor de vânzări lucrează de la ora 8:00 la ora 17:00. dar poate rămâne târziu la birou, în funcție de necesitățile afacerii, cum ar fi procedurile de închidere lunară, contabilitatea periodică a inventarelor și depunerile trimestriale cu Comisia pentru valori mobiliare și de burse (SEC) sau cu serviciul intern de venituri. De asemenea, un auditor de vânzări poate ajuta auditorii externi să revizuiască procesele de vânzare.