Descrierea postului managerului diviziei de camere

Managerii diviziilor de cameră sunt angajați în hoteluri și cabane pentru a supraveghea o echipă de funcționari de rezervare și personalul de la recepție. Angajați într-o serie de capacități de la stațiuni mari până la cabane mici, ele asigură că procesul de rezervare se desfășoară fără probleme și că se ocupă de plângeri și sugestii de la oaspeți. Biroul de Statistică a Muncii (BLS) constată că industria este clasificată în funcție de orele lungi, inclusiv de seri și de weekend-uri.

$config[code] not found

Educaţie

Majoritatea angajatorilor angajează administratori de divizii de cameră care au o diplomă de licență în afaceri, management hotelier sau ospitalitate, potrivit BLS. Cu toate acestea, cei care au calități de conducere și au dobândit experiență în industria hotelieră pot fi luați în considerare pentru rolul de conducere al cursanților. BLS notează, de asemenea, că participarea la un stagiu de formare este benefică atunci când încearcă să asigure ocuparea forței de muncă. În plus, în unele licee există și un curs de 2 ani numit "specialist specialist în divizii de cameră", ceea ce duce la un grad post-secundar în managementul hotelier.

Aptitudini

Un manager de divizie de cameră ar trebui să aibă calități de conducere naturale cu abilitatea de a oferi instrucțiuni clare și concise. Cariera Expo raportează că managerii de divizii de cameră ar trebui să aibă un nivel de integritate, bunele maniere și inițiative de spectacol. Managerul diviziei de cameră va trebui să se ocupe de plângerile clienților și, prin urmare, ar trebui să lucreze bine sub presiune și să rămână calm în situații dificile.

responsabilităţi

Responsabilitățile managerului diviziei de cameră variază în funcție de mărimea hotelului sau de lojă și de numărul de manageri angajați. Sarcinile tipice de zi cu zi ale unui manager de divizii de camere vor include supravegherea personalului recepției, inclusiv a funcționarilor de bilete și a recepționerilor, coordonarea rezervărilor și monitorizarea alocării camerelor, instruirea și intervievarea noilor membri ai personalului și tratarea plângerilor clienților care au fost escaladată de la mai mulți membri juniori ai personalului.

Salariu

Gama salarială a managerului unei divizii de cameră variază foarte mult în funcție de mărimea hotelului, nivelul experienței manageriale și locația geografică. Potrivit Într-adevăr, salariul mediu anual al unui manager de divizii de cameră în mai 2008 a fost de 43.000 de dolari.

consideraţii

BLS constată că căutarea unui loc de muncă în hoteluri care oferă cele mai multe servicii clienților se va confrunta cu cea mai dificilă competiție din partea celorlalți care au experiență în managementul hotelier. Se estimează că ocuparea forței de muncă va crește cu aproximativ 5% până în 2018. BLS raportează că rolurile de management al hotelului includ adesea ore îndelungate și, uneori, pot fi stresante. Absolvenții de colegiu cu experiență de lucru relevantă ar trebui să se bucure de cele mai bune oportunități de angajare, potrivit BLS.