Descrierea postului de controlor de afaceri

Controlorul de afaceri dintr-o organizație poate supraveghea departamentul contabil, gestiona planurile financiare ale afacerii și dezvoltă obiectivele organizației în probleme financiare. Poziția este atinsă după o experiență considerabilă și mulți controlori s-au mutat în postul de controlor după ce au lucrat într-o afacere de mai mulți ani.

Faptele

Controlorii de afaceri stabilesc obiectivele financiare și obiectivele organizațiilor în care dețin poziția. Controlorul direcționează și planifică activitățile financiare și monitorizează departamentul contabil al afacerii.Această poziție este responsabilă pentru rapoartele financiare către acționari și declarațiile fiscale, precum și rapoartele financiare create în interiorul organizației.

Controlorul direcționează investițiile și bugetarea în afacere. Atunci când o afacere construiește noi birouri sau face achiziții de echipamente mari, controlorul stabilește bugetul și determină suma de bani care va fi cheltuită pentru proiect. Această poziție poate determina bugetele pentru fiecare departament din cadrul unei organizații.

Funcţie

Controlorul de afaceri raportează direct președintelui într-o organizație. Poziția necesită o vastă experiență în materie financiară. Controlorii pot determina metoda contabilă utilizată în organizație.

Semnificaţie

Controlorul descrie viitorul financiar al unei organizații și are un rol important în succesul sau eșecul afacerii. Controlorul de afaceri poate verifica activitatea departamentului de contabilitate și contabilitate pentru a se asigura că informațiile sunt corecte.

calificări

Poziția controlorului necesită un candidat cu o vastă educație în contabilitate, finanțe și afaceri. Solicitanții pentru un controlor de afaceri ar trebui să aibă o diplomă de master în contabilitate sau administrarea afacerilor. Poziția necesită, de asemenea, experiență în contabilitate și finanțe. O afacere poate solicita unui controlor să aibă până la 15 ani de experiență în domeniu pentru a lua în considerare locul de muncă, potrivit Salary.com. Solicitanții unei posturi de controlor trebuie să se concentreze asupra contabilității costurilor sau a contabilității bugetare.

Salariu

Salariul mediu pentru un controlor de afaceri a fost de 165.661 de dolari din noiembrie 2009, potrivit Salary.com.