Descrierea postului pentru un operator de mașini CNC

Operatorii de mașini de comandă numerică a calculatorului folosesc unelte automate care fabrică piese și piese din materii prime. Începând cu luna mai 2014, Biroul de Statistică a Muncii al SUA enumeră salariul mediu pentru operatorii mașinilor cu CNC de 37.920 dolari pe an.

Pregătirea mașinilor CNC

Ca operator de mașini CNC, tu pregăti mașinile de fabricare prin transferul instrucțiunilor de programare care ghidează procesul de transformare a materiilor prime, cum ar fi metalul și plasticul, în forme și forme specifice. operatorii configurați hardware-ul pentru mașinile CNC, instalarea și alinierea elementelor de fixare și atașamentelor ghidate de software. În timp ce mașina funcționează, tu instrumente de monitorizare și atașamente, asigurându-vă că piesele sunt răcite și lubrifiate corespunzător. Ascultați, de asemenea, sunetele și vibrațiile create de mașina CNC, care uneori indică părți necorespunzătoare sau plictisitoare.

$config[code] not found

Taxe suplimentare de operator CNC

Utilizarea instrumentelor de măsurare, cum ar fi micrometre, etriere și micrometre de adâncime vă permite să faceți efectuați o inspecție detaliată de piese și piese, asigurându-vă că produsul respectă normele de producție. Tu citiți planuri și alte documente care conturează specificațiile procesului de fabricație. Operatorii de mașini CNC raportează probleme de control al calității, cum ar fi defectele de materii prime și produse finite, sugerând modificări și ajustări ale materiilor prime și mașinilor. Trebuie să păstrați un spațiu de lucru curat și să spălați sau să lustruiți produsele finite atunci când este necesar.

Educatie si antrenament

În ciuda lipsei cerințelor educaționale specifice pentru operatorii de mașini CNC, majoritatea angajatorilor caută un candidat cu o diplomă minimă de liceu sau un GED. Școlile comunitare și tehnice oferă cursuri care educă și pregătesc operatori potențiali de mașini CNC, ducând la un certificat sau certificare în domeniu. Nu toți operatorii de mașini CNC au nevoie de educație sau certificare anterioară în domeniu. Unele companii se potrivesc noilor lucrători cu operatori experimentați care oferă formare la locul de muncă pentru noii recruți.

Mediul de lucru și Outlook

Majoritatea operatorilor de mașini CNC lucrează fabrici de producție. Lucrătorii trebuie să ia măsuri de precauție pericole precum praful, fumul și substanțele chimice periculoase. Trebuie să rămâneți atent și conștient de mediul înconjurător în timp ce lucrați, deoarece operatorii de mașini pe care le folosesc CNC sunt potențial periculoși. Potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA, cererea pentru lucrătorii din metal și plastic va scădea cu 6% între 2012 și 2022, rezultând o pierdere estimată de 59100 de posturi în domeniu.