Descrierea postului pentru managementul sănătății

Sunt mulți bani pe sistemul de sănătate și, ca orice altă afacere, asistența medicală are nevoie de manageri pentru a conduce operațiunile zilnice de furnizare a serviciilor de sănătate. Gestionarea asistenței medicale este domeniul în care directorii, administratorii și alți lucrători furnizează servicii manageriale pentru industria de îngrijire a sănătății. Acești lucrători pot fi găsiți în spitale, în spitale și în orice loc în care sunt furnizate servicii de sănătate și care trebuie gestionate.

$config[code] not found

Sarcini si responsabilitati

Dean Mitchell / iStock / Getty Images

Managerii de îngrijire a sănătății petrec o mare parte din timpul lor cu diferitele nevoi ale afacerii în care lucrează. Indiferent dacă integrează noi tehnologii în unitate, gestionează departamente specifice din cadrul unei organizații sau supraveghează probleme financiare, acestea sunt implicate intim în operațiunile zilnice ale industriei de sănătate. Începătorii managerilor vor supraveghea adesea un departament, cum ar fi contabilitatea, terapia fizică, sistemele informatice sau alte domenii. Managerii mai experimentați pot supraveghea mai multe departamente și pot administra un întreg spital, asistență medicală sau chiar facilități multiple.

Mediu de lucru

Fuse / Fuse / Getty Images

Majoritatea managerilor din domeniul sănătății lucrează într-un cadru confortabil de birou. Multe ore lucrează prelungit, în special în medii în care sunt necesare operațiuni non-stop. Unii manageri de sănătate pot petrece mult timp în călătorii, cum ar fi cei care lucrează pentru companii cu numeroase facilități situate în diferite zone. Managerii de nivel înalt pot petrece de multe ori ore lungi, nopți și weekend-uri de lucru.

Educatie si antrenament

Beau Lark / Fuse / Fuse / Getty Images

Ca și alți manageri de afaceri, managerii de sănătate trebuie să aibă experiență și cunoștință cu principiile implicate în gestionarea persoanelor și a organizațiilor. La nivel de locuri de muncă de locuri de muncă în acest domeniu, de obicei, necesită cel puțin o diplomă de licență în managementul afacerilor, administrarea sănătății și domenii similare. Managementul la nivel superior necesită, de regulă, o diplomă de master și o experiență de lucru relevantă. Administratorii de îngrijire medicală trebuie să fie autorizați de statul lor, în timp ce alți manageri pot solicita certificare și formare suplimentară.

Aptitudini

Comstock Imagini / Stockbyte / Getty Images

Managerii de îngrijire a sănătății trebuie să aibă nu numai o bază largă de cunoștințe despre industria de sănătate, ci și să poată supraveghea și gestiona lucrătorii din medii ample. Coordonarea activităților medicilor, asistenților medicali, personalului de sprijin și a oricui altcineva implicat în procesul de sănătate necesită abilități de leadership și motivație, precum și capacitatea de a planifica și comunica eficient. Managerii de îngrijire medicală trebuie să aibă excelente abilități interpersonale și de luare a deciziilor.

Locuri de muncă și salariu

Biroul de Statistică a Muncii estimează că în 2008 au existat 283 000 de posturi de manager de servicii de sănătate. În perioada 2008-2018, se așteaptă ca aceste locuri de muncă să crească mai repede decât media, cu oportunități de muncă bune pentru cei cu experiență managerială relevantă. Acești lucrători au câștigat un salariu mediu de aproximativ 80.000 de dolari în 2008, primele 10% câștigând peste 137.000 de dolari pe an.

2016 Informații salariale pentru managerii de servicii medicale și de sănătate

Managerii de servicii medicale și de sănătate au obținut un salariu mediu anual de 96.540 dolari SUA în 2016, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. La nivel inferior, managerii de servicii medicale și de sănătate au câștigat un salariu de 25 de percentile de 73.710 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Salariul 75 pe percentilă este de 127.030 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 352.200 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca administratori de servicii medicale și de sănătate.