Limo Driver Job Description

Un șofer cu limuzină (sau "limuzină") este un profesionist în domeniul transporturilor. De asemenea, cunoscut sub numele de șofer, un șofer de limuzină operează un sedan sau o limuzină, preluând și coborând pasageri către destinații predeterminate. Spre deosebire de un șofer de taxi, un șofer de limuzină nu ridică tarifele de pe stradă. Clienții potențiali trebuie să facă o programare în avans pentru a beneficia de servicii de limuzină.

Responsabilitatile locului de munca

Un șofer de limuzină preia clienții în locații predeterminate și în momente predeterminate. Soferul transportă clienții către destinațiile lor de alegere pe întreaga durată în care au reținut șoferul. Șoferul ajută pasagerii să manipuleze bagajele și pachetele mari. Șoferul poate deschide ușa mașinii pentru clienți. Soferul ar trebui sa poata educa pasagerii cu privire la informatiile locale. Șoferul asigură că limuzina este curată, are un consum redus de combustibil și este întreținută corespunzător. Șoferul deține, de asemenea, un jurnal al tuturor călătoriilor efectuate.

Posibilități de angajare

Șoferii de limuzină sunt angajați de companiile de transport și companiile mari. În plus, pot fi angajați de companii de securitate și persoane fizice. Un candidat care caută un astfel de loc de muncă poate aplica direct companiei care caută șoferi sau răspunde la anunțurile de angajare în ziare și site-uri on-line.

Organizațiile profesionale, cum ar fi Asociația Taxicab, Limousine & Paratransit, oferă resurse și oportunități de rețea pentru candidații care caută oportunități de angajare în domeniu.

Cerințe personale

Candidații care doresc să aibă succes ca șofer de limuzină trebuie să fie familiarizați cu străzile și reperele orașului în care intenționează să lucreze. Șoferul ar trebui, de asemenea, să aibă cunoștință de toate regulile locale și de stat ale drumului. Conducătorul auto trebuie să aibă excelente abilități interpersonale, deoarece el sau ea va trebui să interacționeze cu clienții din toate domeniile demografice. Șoferul ar trebui să fie, de asemenea, un comunicator puternic atunci când se ocupă de clienți.

Cerințe educaționale

Șoferul de limuzină cu succes trebuie să dețină o diplomă de liceu sau un echivalent și trebuie, de asemenea, să aibă permisiunea de a conduce în statul în care locuiește. Majoritatea angajatorilor au nevoie de candidați pentru a avea un bun record de conducere și de a trece cu succes proiecțiile de droguri și de crimă. Cerințele suplimentare privind licențele variază în funcție de stat.

Compensarea medie

Potrivit Salary.com, în 2009, șoferul mediu care lucrează în Statele Unite câștigă un salariu de bază anual de 30.193 de dolari. Biroul american de Statistică a Muncii anticipează angajarea șoferilor să crească cu 13% între 2006 și 2016.