Descrierea postului de operator al călătoriei

În fiecare an, milioane de copii, adolescenți și adulți se pot bucura de roller-coastere, plimbări cu apă albă, plimbări cu turnuri, caruseluri, roți Ferris, cești de masă, mașini de protecție, parcări miniatură și alte plimbări de distracții. Îi călăuzește în parcuri de distracții, carnavaluri, târguri, parcuri locale și alte facilități. Operatorii Ride sunt angajații care se asigură că patronii au plimbări sigure și distractive.

Atribuțiile

Operatorii Ride lucrează direct cu publicul. Ei salută patronii pe măsură ce intră în plimbări și confirmă că îndeplinesc cerințele de înălțime și alte condiții de admitere pentru a se putea plimba. Unii operatori colectează și bilete. Operatorii direcționează patroni asupra modului de a intra și de a ieși din plimbări. Operatorii uneori ajută oamenii să ajungă și să se oprească. De asemenea, se asigură că patronii sunt așezați în siguranță în echipament. Operatorii de zbor supraveghează patronii și mișcările lor pentru a se asigura că nu sunt în pericol. Dacă este necesar, operatorii iau măsurile necesare pentru a elimina persoanele dezordonate de la plimbări.

Operatorii de conducere sunt, de asemenea, responsabili pentru menținerea stațiilor de lucru și a zonelor înconjurătoare, curățate și întreținute. Operatorii care lucrează pentru carnavaluri de călătorie ajută la instalarea și defectarea plimbărilor.

Rider Safety

Riderul de siguranță este o preocupare importantă a operatorilor de mișcare. Ele aplică toate regulile de siguranță și rămân actuale cu regulile și procedurile de siguranță. Ei sunt instruiți să oprească plimbările și să execute procedurile de evacuare de urgență. Operatorii Ride efectuează inspecții zilnice cu ocazia plimbărilor cu amuzament, iau la cunoștință orice deteriorare sau uzură a echipamentului și raportează probleme de întreținere și reparații supervizorilor. Unii operatori de transport sunt responsabili pentru întreținerea și reparațiile minore.

Condiții de muncă

Operatorii Ride lucrează cu jumătate de normă sau cu normă întreagă. În funcție de instalație, aceștia sunt angajați în poziții pe tot parcursul anului sau sezon. Angajații carnavalului de turism călătoresc în diferite orașe, care includ și nopți. Ride Operatorii lucrează mai mult în aer liber în medii zgomotoase și cu ritm rapid. Ei stau pe picioare pentru perioade lungi de vreme rece, vânt și vreme caldă. Ele uneori ridică copii sau obiecte care au o greutate de 40 de kilograme sau mai mult. Programările lor pot include seri de lucru și weekend-uri. Este posibil ca operatorii să poarte uniforme sau ecusoane de identificare.

Calificări de calificare

Unii angajatori solicită ca solicitanții de posturi de conducători auto să aibă cel puțin 18 ani, în timp ce alții au o cerință minimă de 16 ani. De obicei, experiența de lucru nu este necesară, deoarece angajatorii antrenează operatorii cum să opereze în mod corespunzător și în condiții de siguranță. Angajatorii caută solicitanții prietenoși și de ieșire și demonstrează capacitatea de a lucra cu persoane de toate vârstele și medii diferite.

salarii

Potrivit sondajului salarial din mai 2008 al Biroului Statistic al Muncii din SUA, majoritatea participanților la distracții au câștigat un salariu orar estimat care variază de la 6,94 dolari la 12,30 USD. Salariul anual estimat pentru acești participanți a variat de la 14.420 dolari la 25.590 dolari.