Vânzător de echipamente: Descrierea postului

Considerând o carieră ca vânzător de aparate? Dacă ieșiți, sunteți bineveniți să explicați cum funcționează lucrurile și doriți să vă stați în picioare pentru mai multe ore, acest tip de poziție ar putea fi o opțiune bună pentru dumneavoastră. De asemenea, veți avea nevoie de o disponibilitate de plată pe bază de comision.

Bine ați venit clienții

Un vânzător de aparate este așteptat să primească cu căldură clienții la magazin sau departament. O vânzătoare nu trebuie să aștepte clienții să se apropie de ea, ci ar trebui să caute oportunități de a saluta clienții.

$config[code] not found

Identificați nevoile clienților

Angajatorii doresc ca un asociat de vânzări de echipamente să discute cu clienții și să afle ce tip de produs căută (frigider, mașină de spălat vase) și să obțină detalii despre tipul de caracteristici pe care clientul dorește ca produsul să îl aibă. Asociații trebuie să îndrume clienții către produse care să le satisfacă nevoile.

Explicați produsele

Agentul de vânzări ar trebui să poată demonstra caracteristicile diferitelor produse pe care compania le vinde și să răspundă oricăror preocupări exprimate de client cu privire la un anumit dispozitiv.

Stai informat

Angajatorii se așteaptă ca un vânzător de aparate să se actualizeze pe informații despre industrie, cum ar fi noile tehnologii sau caracteristici din liniile de produse ale companiei. Asociații de vânzări ar trebui, de asemenea, să fie conștienți de toate promoțiile actuale pe care compania le execută și ce articole au în stoc.

Faceți vânzarea

Angajatorii se pot aștepta ca personalul de vânzări să solicite direct fiecărui client să cumpere un produs. Atunci când clienții sunt gata să facă o achiziție, este posibil ca un vânzător să fie nevoit să introducă o comandă și apoi să o urmeze pentru a vă asigura că este livrat.

Alte îndatoriri

Este posibil ca un vânzător de echipamente să pregătească noi asociați de vânzări și să se asigure că afișajele din zona ei sunt curate și etichetate corespunzător.

Cerințele pentru locul de muncă

Angajatorii preferă solicitanții care au experiență anterioară de vânzare. Pot aștepta ca un vânzător de echipamente să lucreze cu un program flexibil și să aibă abilități de bază în domeniul calculatoarelor. Unii angajatori au nevoie de o diplomă de liceu și de capacitatea de a ridica 50 de lire sterline.

Este posibil să fiți parte dintr-o echipă de vânzări, astfel încât capacitatea de a lucra bine cu ceilalți este importantă.

Veți avea o mulțime de informații pentru a absorbi, astfel încât angajatorii pot căuta pe cineva care este un cursant rapid.

De când lucrați la comision, va trebui să fiți auto-motivat pentru a reuși vânzările de aparate. De asemenea, trebuie să lucrați bine fără prea multă supraveghere.

Unele companii se așteaptă ca vânzătorii să călătorească la evenimente în afara locului de întâlnire, cum ar fi emisiunile de acasă