Ce tipuri de ore fac EMT-urile?

Un tehnician medical de urgență (EMT) sau un medic paramedic oferă îngrijire rapidă persoanelor bolnave sau rănite. EMT-urile răspund la apelurile de urgență și pot face parte dintr-o echipă care transportă pacienții la unitățile medicale. Lucrarea este rapidă și adesea stresantă. Cu toate acestea, majoritatea EMT-urilor spun că își primesc satisfacția de la locul de muncă, știind că ele fac diferența.

Descrierea postului

Un EMT oferă asistență medicală de urgență și transport la cei bolnavi sau răniți. Durata EMT poate fi lungă, deoarece EMT-urile trebuie să poată răspunde atunci când este necesar, cu foarte puțină atenție. Nu este o slujbă pentru toată lumea, deoarece situațiile de urgență pot fi tare și haotice. Pe lângă abilitățile medicale, EMT trebuie să rămână calm și vigilent. Un program EMT poate fi imprevizibil, care este cel mai mare negativ observat de cei care lucrează în domeniu.

$config[code] not found

Cerințe educaționale

Cerințele de formare variază. La un nivel minim, EMT sunt supuși unei pregătiri de bază, constând în 120 până la 150 de ore de instruire, care pot dura între șase luni și doi ani pentru a fi finalizate. O diplomă de liceu este de obicei cerința minimă pentru admiterea în orice program de formare. Instruirea de bază este oferită prin numeroase colegii și școli profesionale. EMT trebuie să fie certificate în resuscitare cardio-pulmonară (CPR), care poate face parte dintr-un program de formare sau o condiție prealabilă. Majoritatea statelor cer ca o persoană să aibă cel puțin 18 ani înainte de a începe formarea. Angajatorii de obicei solicită candidaților să treacă un control de fond.

Mediu de lucru

Deplasările EMT sunt programate în permanență, deoarece situațiile de urgență se pot întâmpla în orice moment. Situațiile de urgență apar atât în ​​interior, cât și în aer liber, astfel încât mediul de lucru poate fi la fel de imprevizibil ca orele. Uneori, asistența de urgență poate fi necesară în multe situații diferite, cum ar fi ploaia torențială, în mijlocul unui teren de fotbal sau la locul unui accident de mașină, iar un EMT instruit trebuie să poată rămâne profesional, chiar și când obosit de schimbări de lucru lungi. Numărul de ore pe care un EMT trebuie să le îndeplinească, precum și sarcinile specifice efectuate pot varia în funcție de nivelul de formare și locul de angajare. Nu este probabil ca un tehnician medical de urgență să poată lucra un număr prestabilit de ore. Este important ca un candidat care este interesat să devină un EMT să fie dispus să lucreze ori de câte ori este necesar.

EMT-urile pot fi utilizate prin următoarele:

Servicii de ambulanță

EMT care lucrează pentru servicii private de ambulanță pot lucra o mare varietate de ore. Unele servicii de ambulanță planifică EMT-uri să lucreze 12 ore de schimburi, cum ar fi 7 a.m.-7 p.m. EMT-urile care lucrează pentru alte servicii de ambulanță pot lucra cu o schimbare de gardă la 24 de ore, urmată de 24-48 ore de oprire. Deoarece asistența medicală de urgență trebuie să fie disponibilă non-stop, EMT-urile pot ajunge la 50 sau 60 de ore pe săptămână pentru a fi sigur că există un profesionist disponibil în orice moment. Atunci când nu lucrează efectiv, acești profesioniști în domeniul sănătății pot avea nevoie să rămână la dispoziție și pot fi nevoiți să răspundă la un moment dat în cazul unei urgențe.

Departamentele de incendiu

Multe departamente de pompieri folosesc EMT instruiți. Pentru unii candidați, lucrul ca EMT poate fi un pas înainte pentru a deveni un pompier. Potrivit Biroului Statistic al Muncii, EMT-urile din departamentele de pompieri pot lucra ore extrem de imprevizibile, variind între schimburi de 8 ore și schimburi de 10 ore, de obicei lucrând în total aproximativ 50 de ore pe săptămână. De asemenea, acestea pot lucra timp de 24 de ore, urmate de 48 ore de oprire. Nu este posibil să se prevadă cât de multe situații de urgență pot apărea în aceeași noapte și uneori poate fi necesar să lucrați mai mult timp decât se așteptau.

spitale

Tehnicienii de urgență medicali care sunt angajați de spitale pot lucra mai mult ore mai previzibile, cum ar fi schimburile programate de 8 sau 12 ore. Deși tehnicienii medicali de urgență care lucrează într-un mediu spitalicesc pot lucra în schimburi mai previzibile decât EMT-urile care lucrează pentru un serviciu de ambulanță, trebuie să fie în continuare dispuși să lucreze în schimburi suplimentare atunci când este necesar.

Salariu și Outlook de locuri de muncă

Salariul mediu pentru un EMT este de 35.340 $ pe an. Poziția geografică, angajatorul, educația și experiența pot reprezenta o variație a salariilor. În medie, supervizorii EMT câștigă 53.737 de dolari pe an.

Biroul american de Statistică a Muncii urmărește datele și face previziuni pentru toate ocupațiile civile. Creșterea locurilor de muncă pentru EMT este de așteptat să fie de 15% până în 2026, mult mai rapidă decât creșterea medie comparativ cu toate celelalte ocupații. Odată cu creșterea populației, vor exista mai multe situații de urgență care necesită intervenție calificată.