Descrierea postului unui editor de copiere

Dacă parcurgeți prin conturile dvs. de social media și vă răsturnați la gramatica și ortografia proastă a prietenilor dvs. sau dacă luați o mare plăcere în găsirea de erori în materialele tipărite, o carieră ca editor de copie ar putea fi ideală pentru dvs. O treabă de vis a perfectionistului, editarea copiilor implică punerea în practică a abilităților gramaticale impecabile și a ochiului pentru detalii, asigurându-vă că nimic nu este publicat cu erori. Dacă sunteți organizat, bun cu termenele limită și puteți identifica o virgulă abuzată la 20 de pași, aceasta este treaba pentru dvs.

$config[code] not found

Descrierea editorului de copiere a copierii

Copy editorii revizuiesc versiunile finale de articole, cărți și alte publicații pentru a se asigura că sunt fără erori și pot fi citite. Ei examinează și corectează gramatica, punctuația și ortografia, precum și lizibilitatea și claritatea fiecărei propoziții. Un editor de copie analizează, de asemenea, stilul, efectuând modificări și corecții atunci când este necesar, astfel încât piesa se aliniază cu politica editorială. În funcție de publicație, editorul de copie poate fi, de asemenea, responsabil pentru verificarea facturilor, verificarea faptelor și cifrelor și confirmarea surselor. Unii editori de copiere sunt însărcinați cu proiectarea layout-urilor de pagini.

Cerințe educaționale pentru editori de copiere

Deși majoritatea editorilor de copiere au cel puțin o diplomă de licență în limba engleză, jurnalism sau un alt subiect conex, un ochi pentru detalii și o înțelegere fermă a limbii engleze sunt calificările primare pentru locul de muncă. Este posibil să obțineți certificări în editarea copiilor, însă angajatorii se preocupă cel mai mult de cunoștințele dvs. despre stilurile gramaticale și editoriale, cum ar fi stilurile Associated Press și Chicago, precum și angajamentul dvs. de a produce o copie perfectă, fără erori. Redactorii de copiat înființați deseori își perfecționează abilitățile prin intermediul formării și al atelierelor oferite de organizații precum Societatea de copiatoare americane.

Copy Editor Rolul în industria de publicare

Editorii de copiere lucrează într-o varietate de setări, inclusiv edituri, ziare, reviste și publicații online. Întreprinderile care produc o cantitate mare de materiale scrise folosesc, de asemenea, editori de copiere in-house. Copiați editori în agenții de publicitate și de marketing editați materiale tipărite și online pentru clienți. Organizațiile de servicii financiare care produc contracte și alte garanții sunt angajatorii de top ai editorilor de copie. Unii editori de copie lucrează ca lucrători independenți pe bază de proiect sau pe bază de contract, luând mai mulți clienți la un moment dat.

Copy Salariul editorului

Începând cu anul 2017, salariul de editare a copiilor medii a fost de 58.770 de dolari. Jumătate din editorii de copiere au câștigat mai mult decât atât, iar jumătate au câștigat mai puțin. Cele mai mici 10% dintre editorii de copiere au câștigat mai puțin de 30.380 $, în timp ce primele 10% au câștigat mai mult de 114.000 $ pe an. Editorii cu cea mai mare salarizare sunt cei care lucrează în sectorul serviciilor financiare. Printre editorii cei mai puțin plătiți se numără cei din sectoarele de publicare de ziare, periodice, de carte și de publicare de directoare.

Tendințe de creștere a locurilor de muncă

Creșterea în acest domeniu este de așteptat să fie lentă sau inexistentă în următorul deceniu, datorată în mare măsură schimbărilor din industria editorială și presiunilor publicațiilor online pe presa scrisă tradițională. Biroul de Statistică a Muncii preconizează o scădere cu 1% a numărului de locuri de muncă în acest domeniu. În combinație cu nivelul ridicat de interes în locurile de muncă pentru editarea copiilor, concurența va fi probabil acerbă în următorii ani.