Descrierea postului pentru un hotel steward

Fie că este vorba de un borcan spart de sos de roșii sau de o mașină de spălat vase blocată, un administrator de hotel trebuie să răspundă imediat pentru a rezolva problema. Stewardii sunt jucători importanți și manageri în echipa care conduce un hotel. Ele ajută la menținerea bucătăriei fără pată și dulapul stocat, lucrând ore îndelungate pentru a asigura că oaspeții și nevoile colegilor sunt îndeplinite.

Preluarea stocului

În calitate de steward de hotel, trebuie să fiți în stare bună pentru a rezista orelor lungi de curse în jurul unei bucătării fierbinți și umede. Trebuie să fiți organizați pentru a afla când vă aflați în situația scăzută a inventarului și fie să-l comandați, fie să-i avertizați pe supraveghetorul dvs. de lipsă. Bucătarii, serverele și managerii depind de administratorii hotelului pentru o bucătărie și o cămară complet echipată și curată. Un bun steward inspectează de asemenea manopera și zonele de lucru ale subordonaților săi pentru a asigura că standardele de curățenie sunt îndeplinite. Dacă acestea nu corespund standardelor, trebuie să scoateți lucrătorul deoparte și să explicați cum să faceți lucrul corect.

$config[code] not found

La dispozitia ta

Hotel stewards sunt testate în timpul banchetelor și conferințelor hotelului, atunci când sunt responsabile pentru asigurarea că poliesterul este lustruit; sălile de banchet au echipamentul necesar, mese și scaune; și că încăperea este bine aprovizionată cu mâncăruri curate și abundente, boluri și cupe. De asemenea, ați putea oferi un ajutor limitat personalului de așteptare prin prepararea de cafea și prepararea sakerilor de sare, piper și zahăr. Responsabilitățile dvs. se extind și la produsele alimentare pregătite pentru room service, ajutându-vă să vă asigurați că comenzile sunt completate rapid, corect și corect. Pe măsură ce câștigați experiență, puteți avansa la diferite nivele de administrare și mai multă responsabilitate.

Supraveghere la nivel superior

De la un administrator de utilități puteți avansa pentru a deveni un administrator asistent, unde veți programa și monitoriza activitățile de lucru ale administratorilor de nivel inferior. În acest rol, veți fi responsabil pentru menținerea unui loc de muncă sigur, cum ar fi păstrarea semnului "podea umedă" pe o zonă proaspătă. Poți să te dezvolți în continuare pentru a deveni un administrator sau șef șef, un loc de muncă care poartă responsabilitatea de a deschide și a închide bucătăria și zonele de cămară. În acest rol, veți angaja și terminați personalul și veți efectua recenzii de performanță.

Nota, vă rog

Supraveghetorii lucrătorilor din sectorul alimentar nu au nevoie de o educație formală. Aproximativ jumătate dintre supraveghetorii din domeniul serviciilor alimentare au avut o diplomă de liceu sau un echivalent din 2013, potrivit O * Net OnLine. Alte 32% nu au terminat liceul. Salariul mediu în 2013 a fost de 14,09 USD pe oră. Unii administratori sunt eligibili pentru a se alătura sindicatelor din cadrul hotelurilor și restaurantelor, conform UnionFacts.com, deși acest lucru s-ar putea să nu fie aplicabil pe măsură ce vă deplasați spre scară la conducere. Comandanții pot solicita certificarea prin intermediul Asociației Executivilor din cadrul Serviciului Alimentar Internațional. Certificarea vă face mai atrăgătoare pentru angajatori și le asigură că înțelegeți standardele din industrie, cum ar fi cum să utilizați echipamente de bucătărie de ultima generație.