Descrierea postului unui asociat de proces

Sunteți cineva care se bucură să găsească modalități de a face munca mai eficientă? Ești bun în analizarea mai multor fațete ale unui loc de muncă și al eficientizării acestora pentru a-ți face sarcina? Asociații de proces îmbină abilitățile IT și experiența de afaceri pentru a ajuta companiile să utilizeze cât mai bine resursele lor. Acest loc de muncă poate merge prin diferite titluri, inclusiv inginer de proces, manager de procese de afaceri, dezvoltator de procese și analist de cercetare de operațiuni.

$config[code] not found

Descrierea postului

Așa cum sugerează și numele, asociații de proces lucrează pentru a îmbunătăți procesele, fie pentru a îmbunătăți eficiența producătorilor, fie pentru a stimula vânzările prin raționalizarea rutelor directorilor de cont. Descrierea postului managerului de proces ar putea include analiza proceselor de producție prin colectarea și analizarea datelor.

Asociații de proces, de asemenea, comunică cu angajații și clienții pentru a determina ce procese se împotmolește sau lucrează prost. Aceștia utilizează aceste informații pentru analiza statistică și simularea modului în care procesele ar putea fi îmbunătățite prin soluții practice. Pe măsură ce identifică defectele din fluxul de producție, vorbesc cu managerii companiei despre noile tehnologii și tendințe care ar putea contribui la sporirea eficienței. Aceasta înseamnă elaborarea unor noi planuri de producție sau a eficienței în gestionarea lanțului de aprovizionare. Acest lucru poate afecta totul, de la modul în care produsele sunt organizate pe rafturile magazinelor până la cel mai bun mod de a stoca sau a expedia mărfuri.

Asociații de proces trebuie să aibă stăpânirea unui număr de abilități informatice pentru a ajuta la urmărirea și analiza fluxului de lucru, astfel încât să-l poată îmbunătăți. Descrierea postului de dezvoltator de proces ar necesita experiență în utilizarea software-ului pentru urmărirea datelor, prezentări și gestionarea bazelor de date.

Pentru a obține o idee despre ceea ce ar putea implica un loc de muncă, un exemplu de descriere a postului managerului de proces pentru Capitol One spune: "Veți conduce o echipă de asociați inteligenți și talentați responsabili cu modernizarea sistemelor și proceselor care oferă clientului dvs. excelență de fiecare dată. Echipa dvs. va conduce livrarea unor cazuri de utilizare perfectă, bine gestionate, care să reprezinte noi funcții, sisteme, parteneri și produse noi în noua platformă de achiziții de card de achiziții, care va îmbunătăți experiența clienților, eficiența afacerii și rezultatele motorului pentru afacerea noastră mică, eticheta privata si linii de afacere Walmart.Veti juca un rol-cheie in furnizarea de procese bine gestionate, re-imaginate si rationalizate care au impact asupra liniei de baza a companiei si a vietii clientilor nostri pentru peste 30 de milioane de clienti potentiali in fiecare an.

Educaţie

Cei mai mulți asociați de proces au o diplomă de licență în domenii precum informatică, inginerie, analiză de afaceri sau matematică. Deoarece postul este multidisciplinar, majoritatea studenților au cursuri în toate aceste domenii. Cursurile de matematică importante includ algebra liniară, statisticile și calculul. Știința informaticii este, de asemenea, o componentă primordială a postului de asistent al unui proces pe care îl utilizează pentru a analiza date și a face modele predictive, astfel că au nevoie de cursuri pentru a înțelege software-ul statistic avansat și baza de date.

Pentru a obține acces la mai multe locuri de muncă avansate, unii asociați de proces pot obține, de asemenea, o diplomă de masterat. Cei mai mulți în domeniu au cursuri de formare continuă pentru a rămâne la curent cu progresele tehnologice și software-ul.

Industrie

Potrivit Biroului Statistic al Muncii, există 114.000 de analiști de cercetare de operațiuni, un alt nume pentru asociații de proces sau manageri de proces. Douăzeci și opt la sută lucrează în domeniul finanțelor sau asigurărilor, în timp ce 22% lucrează în servicii profesionale, științifice și tehnice. Nouă procente lucrează în managementul întreprinderilor și alte nouă procente lucrează în industria prelucrătoare.

Ani de experienta

Procesele salariale ale inginerilor de proces sau ale proceselor în general cresc în timp pe locul de muncă și experiență. Sursele variază și o proiecție arată astfel:

  • 0 la 2 ani 66.477 dolari.
  • 2 până la 4 ani 79.877 dolari.
  • 4 până la 7 ani 94.612 dolari.
  • 7 ani și 112 de zile.

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Locurile de muncă pentru analiștii în domeniul cercetărilor în domeniul operațiunilor se așteaptă să crească cu 26% între 2016 și 2026, potrivit Biroului Statistic al Muncii, reflectând creșterea rapidă din punct de vedere istoric a schimbărilor tehnologice. Locurile de muncă vor fi mai abundente pentru cei cu diplome de masterat.