Descrierea tipică a unui șef chirurg în spital

Anonim

Descrierea postului chirurgului

Datoriile și responsabilitățile unui chirurg depinde de pregătire și expertiză. În general, intervenția chirurgicală este investigarea sau tratarea leziunilor, defectelor sau bolilor utilizând cunoștințe de specialitate și instrumente de precizie. Spitalele și centrele medicale au, în general, un număr de chirurgi pe personal, dintre care unii efectuează o intervenție chirurgicală generală și alți specialiști în tratarea unui anumit grup de vârstă sau a unei părți a corpului.

Șeful Chirurgie, numit și șeful Chirurgiei, este un medic cu experiență, cu experiență, care raportează administratorilor de top. Chief Surgeon administrează personalul spitalului, directorii departamentelor și medicii pentru a asigura cele mai înalte standarde de calitate și de servicii în fiecare departament chirurgical și în unitate ca întreg. Chirurgul șef joacă un rol semnificativ în dezvoltarea politicilor și obiectivelor instituției. Experiența în management este esențială pentru această poziție dificilă. Complet jumătate din persoanele care se află în prezent în funcția de șef de chirurgie au mai mult de cincisprezece ani de experiență.

Medicul de plumb conduce o echipă chirurgicală atunci când mai mult de un medic este necesar pentru o procedură. În orice instituție, chirurgul principal nu este neapărat aceeași persoană de fiecare dată. Aceasta depinde de procedura efectuată și de expertiza persoanelor implicate.

Cerințe educaționale

A deveni chirurg necesită ani de învățământ riguros. Pentru a începe, trebuie să câștigați o diplomă de licență, de preferință într-una din științele vieții, chimie, fizică sau matematică. Este important să se obțină o medie de punctaj mediu (GPA), deoarece școlile medicale acceptă în mod obișnuit candidații cu o diplomă de licență de cel puțin 3.6. Admiterea la școlile medicale este competitivă. Solicitantul de succes, în plus față de un GPA mare, are, de obicei, un scor de 510 sau mai mare la examenul de admitere la Colegiul Medical (MCAT).

Școala medicală durează patru ani până la finalizare. Primii doi ani constau în cursuri de curs și de laborator în domeniul științelor vieții avansate, al eticii și practicilor medicale și al farmacologiei. În ultimii doi ani, studenții completează rotații clinice prin diverse specialități medicale. Lucrand cu pacientii si medici autorizati in conditii clinice supravegheate, medicii viitorului vor dobandi cunostinte si experienta in lumea reala pe care le vor folosi in propriile practici. Ei au posibilitatea de a explora diferite opțiuni de carieră și de a folosi ceea ce învață să ia o decizie cu privire la specialitatea pe care doresc să o practice.

După școala medicală, noii medici trebuie să obțină licență în statul în care vor practica. Apoi, ei se angajează trei sau mai mulți ani de formare de specialitate, numiți rezidență. Durata de rezidență necesară depinde de specialitate. A deveni chirurg general necesită o rezidență de cinci ani. Chirurgii toracici, care se concentrează pe organele din piept, trebuie să completeze o rezidență chirurgicală generală și încă doi ani în specialitate. Neurochirurgii, care se concentreaza asupra creierului si a maduvei spinarii, au terminat o rezidenta de chirurgie generala de un an si cinci ani de pregatire in neurologie. Chirurgii plastici trebuie să completeze un rezidență de trei ani în chirurgia generală și doi ani de practică în chirurgia plastică. Unii chirurgi finalizează un program de formare post-rezidență, numit o bursă, dacă doresc să se specializeze mai departe în domeniul lor chirurgical. De exemplu, un neurochirurg poate să se specializeze în pediatrie, care este tratamentul sugarilor, copiilor și adolescenței. Un chirurg plastic ar putea dori să se specializeze în chirurgia cosmetică, care este electivă sau chirurgie reconstructivă, efectuată pentru pacienții care au defecte congenitale sau suferă de o deformare cauzată de traumă.

Mediu de lucru

Chirurgii lucrează în spitale, centre medicale și centre chirurgicale ambulatorii. În funcție de practica de specialitate, orele pot fi lungi și neregulate. Chirurgii cosmetici, de exemplu, își pot programa pacienții în timpul orelor de program regulate. Medicilor de traumă, pe de altă parte, ar trebui să fie disponibile seri, nopți, weekend-uri și sărbători. Chirurgii își pot petrece o mare parte din ziua lor de lucru pe picioare. Ei au nevoie de dexteritate manuală excelentă, precum și de abilități bune de comunicare pentru a lucra cu membrii echipei în teatrul chirurgical.

Chirurgii au de obicei ore de lucru limitate pentru a se întâlni cu pacienții și pentru a se consulta cu alți membri ai echipei de asistență medicală. Șeful Chirurgiei, în calitate de administrator, își petrece mult mai mult timp într-un birou și în întâlniri cu medici și conducere.

Salariu și Outlook de locuri de muncă

Biroul american de Statistică a Muncii (BLS) urmărește datele și face previziuni pentru aproape fiecare ocupație civilă. Salariul anual raportat pentru medici și chirurgi din 2017 a fost o medie de 208.000 dolari pe an. Potrivit site-ului Salary.com, salariile chirurgilor au variat de la 322.568 dolari la 452.703 dolari. Localizarea geografică, angajatorul, educația, experiența și aptitudinile speciale sunt factori care contribuie la o gamă largă de câștiguri ale chirurgilor.

BLS prezice cresterea de locuri de munca pentru medici si chirurgi sa fie de aproximativ 13 la suta pana in 2026. Aceasta este mai rapid decat media in comparatie cu toate celelalte locuri de munca.