Diferența dintre managerul de birou și administratorul de birou

Managerii de birouri și administratorii de birouri sunt asemănători și de multe ori vă cer să supravegheați personalul administrativ și să monitorizați bugetarea. Cu toate acestea, acestea sunt poziții diferite. Administratorii de birouri coordonează funcțiile de birou. Managerii de birou sunt liderii care stabilesc direcția pentru birou.

Diferențe în responsabilități

Managerul de birou ia decizii care organizează fluxul de muncă. Ca manager de birou, conduceți personalul administrativ, supravegheați salarizarea și angajați personal. Faceți parte din echipa de conducere și participați uneori la întâlniri executive. Administratorul de birouri execută funcțiile zilnice ale biroului. În calitate de administrator de birou, coordonați sarcinile administrative și reconciliați conturile plătibile și conturile de încasat. O diferență majoră în cele două poziții este faptul că managerul de birou este responsabil pentru proiecții financiare precise și de urmărire.

$config[code] not found

Calificări necesare

Puteți obține un loc de muncă în oricare dintre ocupații cu o diplomă minimă de liceu. Cu toate acestea, managerii de birouri se vor bucura mai bine cu o diplomă de licență în afaceri sau management. Cerințele privind experiența variază în funcție de angajator. Administratorii de birouri ar trebui să aibă cel puțin un an de experiență administrativă. Pentru managerul de birou, numeroase anunțuri de locuri de muncă indică patru ani de experiență; mulți angajatori doresc, de asemenea, un fundal puternic de conducere.

Plăți diferențe

Plata variază foarte mult. Un administrator de birou cu o experiență de mai mulți ani poate face mai mult decât un manager de birou novice. Potrivit Biroului Statistic al Muncii, managerii de birouri de afaceri se încadrează în manageri de serviciu administrativ și fac un salariu mediu de 81.080 dolari. Site-ul de locuri de muncă Monster enumeră gama de salarii pentru managerii de birouri între 24.960 și 62.400 de dolari. Pentru administratorul de birou, anunțurile de locuri de muncă au afișat salarii de până la 27.000 dolari pe an.