Descrierea postului de broker

Un broker este un agent de servicii financiare care îi ajută pe clienți să cumpere și să vândă pe piețe financiare - cum ar fi Bursa din New York. El poate vinde titluri de valoare pentru investitori și poate oferi clienților săi o perspectivă asupra pieței. Acest loc de muncă necesită o gândire rapidă și abilități excelente în domeniul serviciilor clienților pentru a supraviețui în această industrie extrem de competitivă.

Sarcini si responsabilitati

Bursa de valori serveste intereselor financiare ale clientilor sai. El vinde titluri și mărfuri clienților individuali, îi sfătuiește pe clienți cu privire la investițiile care se potrivesc situației lor financiare și pot gestiona portofoliul de investiții al clienților. El execută tranzacții și vinde pentru clienți pe piața valutară. Un broker trebuie să rămână pe piață în permanență prin analizarea, monitorizarea și cercetarea performanțelor stocurilor, piețelor comerciale și achizițiilor. Un broker are o datorie fiduciară pentru a proteja interesele clienților săi; prin urmare, el nu poate să se angajeze în meserii sau să ofere consultanță financiară care să beneficieze financiar de el însuși.

$config[code] not found

calificări

O diplomă de licență într-un domeniu asociat - contabilitate, finanțe, afaceri sau economie - este necesară pentru toate posturile de intrare, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Un solicitant cu un masterat de administrare a afacerilor poate primi posturi de nivel superior și de compensare decât un candidat cu o diplomă de licență. Instruirea la locul de muncă este asigurată de firma de angajare. Având abilități naturale de luare a deciziilor, abilități matematice și inițiativă sunt calități importante într-un candidat de succes.

Licențe și certificare

Pentru a începe tranzacționarea, un broker trebuie să se înregistreze ca reprezentant al firmei sale de angajare prin intermediul Autorității de Reglementare a Industriei Financiare. Un candidat trebuie să treacă o serie de examene pentru a primi o licență, dar majoritatea firmelor oferă formare pentru a ajuta solicitanții să treacă examene. Deși nu este necesar, angajatorii preferă adesea brokerii să aibă certificare. Obținerea unei certificări Chartered Financial Analyst, de exemplu, necesită o diplomă de licență, patru ani de experiență de lucru și trec trei examene separate.

A plati

În 2010, salariul mediu median pentru un broker de bursă a fost de 70.190 USD, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Cele mai mici 10% au câștigat 31.330 $, în timp ce cele mai mari 10% au câștigat peste 166.400 $. Majoritatea firmelor plătesc salariaților un salariu minim, iar brokerul câștigă comisioane în plus.

2016 Informații salariale pentru agenții de vânzări pentru valori mobiliare, mărfuri și servicii financiare

Agentii de vanzari de valori mobiliare, marfuri si servicii financiare au castigat un salariu mediu anual de 67.310 dolari in 2016, potrivit Biroului de Statistica a Muncii din SUA. Pe segmentul scăzut, agenții de vânzări de valori mobiliare, mărfuri și servicii financiare au câștigat un salariu de 25 de procente de 41.040 $, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Salariul 75 pe percentilă este de 131.180 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, în S.U.A. erau angajați 375,700 de persoane ca agenți de vânzare de valori mobiliare, mărfuri și servicii financiare.