Interviu pentru o poziție de supraveghere a asistenței sociale pentru copii

Lucrul cu bunăstarea copilului poate fi stresant - motiv pentru care câmpul are, uneori, o rată a cifrei de afaceri de 90% - dar este, de asemenea, plăcut să știți că faceți o diferență în viața copiilor. Asistenții sociali nu petrec atât de mult timp pe teren ca și membrii personalului lor, dar trebuie să înțeleagă nevoile angajaților și ale comunității și să poată exprima această înțelegere într-un interviu de angajare.

$config[code] not found

Managementul personalului

Gestionarea și formarea personalului sunt componente esențiale ale unei poziții de supraveghere a muncii sociale. Candidații trebuie să se pregătească să răspundă la întrebările legate de experiența anterioară de gestionare a personalului și de modul în care acestea împart numărul mare de cazuri în rândul personalului în mod echitabil. Întrebările ar putea include modul în care candidatul păstrează personalul motivat și cum să se asigure că angajații - noi și bătrâni - sunt instruiți suficient. Intervievatorii ar trebui să întrebe procesul de revizuire a angajaților și practicile disciplinare ale candidatului. Cu viața copiilor de multe ori pe linie, supraveghetorii trebuie să se asigure că membrii personalului urmează procedurile corespunzătoare în orice moment.

Responsabilități de caz

Deși supraveghetorii ar putea să nu aibă o interacțiune atât de mare cu familiile ca personalul lor, ei trebuie să rămână familiarizați cu cazurile în curs. Intervievatorii ar putea întreba modul în care un candidat urmărește și raportează cazurile, precum și nivelul său de confort atunci când depune mărturie în instanță cu privire la cauzele aflate sub incidența lui. Candidații trebuie să se pregătească pentru întrebări cu privire la momentul în care decid să se implice personal în cazuri și în ce etapă, cum ar fi aportul sau evaluarea. De asemenea, întrebările ar putea include dacă candidatul a solicitat vreodată finanțare pentru departamentul de asistență pentru copii sau modul în care acesta lucrează în colaborare cu alte agenții pentru a asigura copiilor să primească servicii suplimentare necesare, cum ar fi terapia.

Funcții administrative

Asistenții sociali deseori completează sau monitorizează rapoartele transmise instanței și întrebările ar trebui să cuprindă modul în care candidatul se ocupă de aceste rapoarte pentru a se asigura că sunt trimise la timp și complete. Întrebările ar putea include și criteriile pe care candidatul le folosește atunci când face recomandări instanței privind bunăstarea copilului, cum ar fi dacă copilul ar trebui să fie returnat părinților săi după ce a fost demis pentru presupus abuz. Intervievatorii ar putea întreba nivelul de confort al candidatului de a pregăti rapoarte și de a le prezenta grupurilor mici și mari.

Activitatea comunitară

Ajungerea la comunitate este esențială pentru succesul unui departament de asistență pentru copii. Supraveghetorii trebuie să-și educe comunitatea cu privire la semnele de pericol, precum și nevoia de sprijin financiar și voluntar, iar intervievatorii ar trebui să-i ceară candidații cu privire la experiența lor anterioară și la succesele lor. Candidații trebuie să se pregătească să răspundă la întrebările legate de modul în care au recrutat părinți adoptivi și mentori, precum și modul în care angajează parteneri ai comunității.