Salariu nou absolvent pentru un medic de terapie fizică

Fizioterapeuții tratează pacienții și îi învață cum să-și gestioneze condițiile pentru a trăi cu o mobilitate mai mare și mai puțină durere. În trecut, terapeuții fizici au obținut fie o diplomă de licență, fie o diplomă de master în domeniu. În conformitate cu noile reglementări, formarea este un program de trei ani, post-bacalaureat culminând în Doctor de gradul de terapie fizică. Salariul mediu mediu de terapeut este de 84.141 dolari anual.

$config[code] not found

Descrierea postului

Fizioterapeuții lucrează cu pacienți de toate vârstele pentru a restabili, menține și promova o funcționare fizică optimă. Pacienții pot fi limitați în funcție datorită leziunilor, defectelor sau afecțiunilor medicale. Terapeuții fizici folosesc expertiza lor pentru a proiecta planuri de tratament unice pentru fiecare individ sub îngrijirea lor. Pe lângă evaluarea și supravegherea mișcărilor unui pacient, terapeutul fizic poate manipula articulațiile și mușchii ca parte a tratamentului.

Cerințe educaționale

Primul pas pentru a deveni doctor de terapie fizică (DPT) este obținerea unei diplome de licență. Deși nu există o cerință formală pentru un student major, studenții trebuie să fi absolvit cursuri de biologie, chimie, fizică, psihologie și fiziologia exercițiilor. Elevii trebuie, de asemenea, să ia examenul de licență pentru absolvenți (GRE) și să obțină trei scrisori de recomandare care să ateste realizările lor academice și aptitudinile pentru o profesie în domeniul sănătății. Fiecare școală are propriile cerințe pentru scorul mediu minim și pentru scorul GRE. Admiterea este competitivă. Toate aplicațiile pentru programele DPT, indiferent de școala în care speră să participați, sunt făcute prin intermediul serviciului de aplicații centralizate pentru terapeut fizic (PTCAS).

Programele DPT necesită studii de ședere cu normă întreagă. Elevii participă la cursuri de curs și de laborator în domeniul anatomiei și fiziologiei. Ei efectuează o practică clinică supravegheată pe parcursul mai multor semestre, culminând cu un stagiu clinic.

DPT trebuie să aibă o licență în starea în care aceștia practică. Cerințele diferă într-o oarecare măsură de la stat la stat, deci asigurați-vă că vă consultați cu consilierul dvs. academic pentru detalii. Majoritatea statelor necesită o educație continuă pentru a menține licența și pentru a asigura faptul că practicianul este la curent cu cele mai recente cercetări privind anatomia și fiziologia umană, aplicate în terapia fizică.

Industrie

Medicii de terapie fizică lucrează într-o varietate de spații, inclusiv spitale și centre medicale, centre de reabilitare, case de îngrijire medicală, spații de sport și de recreere, școli, clinici ambulatorii și agenții de sănătate la domiciliu. Aproximativ 21% din terapeuții fizici lucrează în practică privată, fie ca practicanți solo, fie ca parte a unui grup. Fizioterapeuții raportează un nivel ridicat al satisfacției profesionale.

Ani de experiență și salariu

În medie, un salariu DPT începe de la 82.657 dolari după absolvire. Doctorul salariului de terapie fizică variază de obicei de la 77.510 dolari la 91.296 dolari, dar variază în funcție de locația geografică, ani de experiență, certificare și competențe suplimentare.

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Perspectiva de lucru pentru terapeuți fizici este excelentă. Biroul american de Statistică a Muncii proiectează o creștere cu 28% a cererii până în 2026, o rată de creștere mult mai rapidă decât media în comparație cu toate celelalte locuri de muncă. Cererea de terapeuți fizici va proveni de la îmbătrânirea generației de creștere a copiilor, precum și de problemele de mobilitate create cu incidența mai mare a diabetului zaharat și a obezității.