Ce este un procesor de specimen?

Procesoarele de probe colectează și trimit diferite tipuri de specimene, inclusiv sânge și urină. Ei lucrează în spitale, clinici, bănci de sânge sau instituții private.

Descrierea postului

Sarcina primară a unui procesor de specimene este de a obține probe de specimen și de a le livra la un laborator pentru analiză. Un procesor poate avea mai multe titluri în funcție de tipurile de specimene cu care lucrează. De exemplu, un procesor care obține probe de sânge este, de asemenea, numit flebotomist.

$config[code] not found

Atribuțiile

Printre sarcinile procesorului specimen se numără primirea, organizarea și etichetarea eșantioanelor și menținerea întregului echipament utilizat. De asemenea, sunt implicate anumite elemente ale lucrării clerice, cum ar fi înregistrarea și depunerea eșantioanelor pentru fiecare pacient, gestionarea datelor pe un computer și răspunsul la apeluri cu privire la starea unui specimen.

Salariu

Potențialul de câștig al unui procesor specimen variază în funcție de factori precum locația și experiența. Salariul median pentru 2012 pentru un tehnician biologic a fost de 39.750 dolari, în timp ce salariul mediu pentru phlebotomists a fost de 29.730 dolari.