Vânzări dentare Carieră Descrierea postului

O persoană care dorește să exceleze într-o carieră de vânzări dentare trebuie să aibă abilități excelente de comunicare, precum și un anumit nivel de înțelegere tehnică. Dezvoltarea relațiilor pozitive cu potențialii clienți și cu clienții actuali este o parte importantă a acestei opțiuni de carieră. Reprezentantul de vânzări poate fi responsabil pentru găsirea unei noi afaceri pe un anumit teritoriu, precum și pentru servirea conturilor existente, ca parte a atribuțiilor sale de serviciu.

$config[code] not found

Competențe și educație

O persoană care este interesată să vândă produse medicilor stomatologi se poate pregăti pentru această alegere de carieră prin îndeplinirea cerințelor pentru un grad de licență. Unii reprezentanți potențiali de vânzări dentare aleg o știință majoră, cum ar fi biologia, în timp ce alții pot decide să obțină o diplomă în administrarea afacerilor sau în marketing înainte de a-și începe cariera.

Informații despre produs

Reprezentantului de vânzări dentare i se va acorda un anumit grad de pregătire a cunoștințelor despre produs după ce a fost angajat. Timpul petrecut în acest stadiu va depinde de faptul dacă produsul este destinat consumatorilor, cum ar fi periuțe de dinți, pastă de dinți sau apă de gură, sau unul fiind comercializat medicilor dentiști. În cazul în care reprezentantul de vânzări cheamă perspectivele de a vinde instrumente dentare, acestea vor trebui să poată demonstra efectiv caracteristicile și beneficiile produsului dacă doresc să facă o vânzare.

Demonstrații de produse

Demonstrațiile de produse efectuate de reprezentanții de vânzări dentare pot fi efectuate utilizând programe informatice, prezentări Powerpoint sau videoclipuri. Agentul de vânzări va trebui să aibă un nivel ridicat de cunoștințe despre produse, precum și anumite abilități tehnice, pentru a putea indica în mod eficient de ce persoana pe care o cheamă ar trebui să cumpere produsul.

Apel rece

Parte a unui reprezentant de vânzări dentare de locuri de muncă este de a găsi noi potențiali clienți pentru a apela. Este de așteptat ca el să facă o anumită sumă de chemare la rece pentru a obține rezultate. Apelurile se pot face prin telefon sau prin vizitarea cabinetelor stomatologice, clinicilor și spitalelor într-o anumită zonă. O persoană care dorește să obțină o carieră ca reprezentant de vânzări dentare ar trebui să fie confortabilă să inițieze un contact cu o perspectivă și să fie calificat să depășească obiecțiile atunci când încearcă să facă o vânzare.

Managementul contului

O parte din descrierea postului reprezentantului de vânzări dentare este să solicite clienților existenți și să se asigure că toate întrebările sau preocupările pe care le au sunt tratate corespunzător. Partea de gestionare a contului de locuri de muncă este locul în care agentul de vânzări poate folosi abilitățile sale de comunicare bine dezvoltate pentru a dezvolta relații pe termen lung cu clienții.