Descrierea postului de manager de vânzări în domeniul fitness

Un manager de vânzări de vânzări de fitness supraveghează activitățile de vânzare ale unei organizații de fitness. Aceasta include vânzările de membri, activitățile de promovare și administrația generală, cu scopul de a conduce afacerea înainte. Managerul de vânzări de fitness raportează managerului general de fitness sau consiliului de administrație.

Educaţie

Un manager de vânzări de fitness are nevoie de o diplomă de licență. Aceasta poate fi o diplomă de licență în științe sportive, educație fizică sau exerciții fizice. O diplomă de licență în managementul afacerilor sau vânzări și marketing, licență de arte sau Master of Business Administration sunt de asemenea acceptabile. Un manager de vânzări de fitness ar trebui să aibă, de asemenea, un anumit nivel de experiență în management. Cursuri precum aerobica, antrenamentul în greutate și fiziologia reprezintă un avantaj suplimentar.

$config[code] not found

Responsabilități și Îndatoriri

Responsabilitățile unui manager de vânzări de fitness includ întâlnirea cu potențialii clienți, oferindu-le informațiile necesare despre organizație, menținând în același timp standarde ridicate de profesionalism. Lucrează pentru a menține clienții existenți. Administrează bugetul organizației. Lucrează împreună cu alți angajați ai organizației. El supraveghează echipa de vânzări și supraveghează activitatea sa. El pregătește diferite pachete pentru a satisface nevoile unei clientelă diversă.

Calitățile dorite

Un manager de vanzari de fitness are cunostinte bune in domeniul sala de fitness si fitness. Are excelente abilități interpersonale și abilități de prezentare și este dinamică. Ea trebuie să aibă încredere în sine și să poată interacționa confortabil cu clienții de vârf, precum și cu clienții din medii dinamice, potrivit lui NJobster. Are un fond de afaceri puternic și are bune abilități de comunicare.

Outlook de lucru

Cele mai populare industrii pentru managerii de vânzări de fitness includ cluburile de fitness, hotelul și industria ospitalității, precum și asistența medicală, potrivit PayScale.com. Creșterea este de așteptat în industria de fitness, din cauza accentului crescut pe sănătate și fitness. Aceasta înseamnă oportunități sporite de angajare pentru managerii de vânzări de fitness.

Compensare

Salariul pentru un manager de vânzări de fitness a variat de la 32.810 dolari la 55.836 dolari pe an în iunie 2010, potrivit PayScale.com. Bonusurile au variat de la 1.311 dolari la 10.344 dolari pe an. Profitul a variat de la 1.024 dolari la 10.084 dolari anual. Comisia câștigată a variat de la 3.402 dolari la 12.922 dolari pe an. Cu beneficiile suplimentare, salariul mediu total al unui manager de fitness a fost de 34.414 dolari la 61.423 dolari anual, potrivit PayScale.com. Plata variază în funcție de specializarea în educație, cu cei care au o diplomă de științe sportive și un Master of Business Administration câștigând cel mai mult.