Descrierea postului de coordonator al programului de dementa

Un coordonator al programului de demență este angajat de o instituție medicală sau de asistență medicală pentru a sprijini directorul unei unități de demență. Împreună, ele dezvoltă, pun în aplicare și evaluează programele, serviciile, politicile, procedurile și toate cele mai bune practici legate de furnizarea de servicii de sănătate pentru pacienții care suferă de demență și alte afecțiuni neurologice. În anumite medii, coordonatorul poate fi, de asemenea, responsabil pentru recrutarea și gestionarea voluntarilor și a altor persoane neremunerate.

$config[code] not found

Responsabilitatile locului de munca

Lucrând sub supravegherea directă a directorului de programare a demenței, coordonatorul programului de demență asistă la crearea și implementarea de ateliere, grupuri de sprijin și alte programe administrate de unitatea de demență. În acest scop, coordonatorul poate recruta, închiria, instrui, conduce și termina voluntari și stagiari, după caz. În plus, coordonatorul menține toate măsurătorile din jurul acestor inițiative, pentru scopul dublu de a monitoriza succesul și de a menține conformitatea cu reglementările instituționale, locale, de stat și federale. Răspunzând la toate întrebările de bază ale colegilor, pacienților și familiilor, coordonatorul programului de demență servește, de obicei, ca punct principal de contact pentru departament.

Posibilități de angajare

De obicei, rolurile de coordonare a programelor sunt anunțate prin anunțuri de ziare și pe forumuri de locuri de muncă online. În plus, motoarele de căutare de locuri de muncă de nișă, cum ar fi Idealist.com, se concentrează în special pe locul de muncă în sectoarele non-profit și de servicii sociale. În mod alternativ, multe agenții de personal la nivel național se specializează în plasarea coordonatorilor de programe și a altora în acest domeniu.

Cerințe calitative

Candidații pentru rolul coordonatorului programului de demență trebuie să poată gestiona simultan mai multe cazuri și proiecte. Discreența și capacitatea de a menține confidențialitatea pacientului sunt, de asemenea, importante. Candidații trebuie să poată comunica în mod eficient, deoarece este necesară interacțiunea cu personalul, pacienții și familiile. Analizând informațiile, coordonatorul trebuie să utilizeze deducerea rezonabilă pentru a face recomandări și decizii.

Cerințe educaționale

Pentru a obține un loc de muncă ca coordonator al programului de demență, un candidat trebuie să aibă o educație oficială colegiu. Un grad de patru ani în domeniul sănătății mintale, al asistenței sociale sau al unui domeniu conex al studiilor este obligatoriu. Candidații care au asistență medicală practică sau înregistrată cu licență pot primi preferințe în anumite unități. În plus, angajatorii preferă în mod obișnuit solicitanții care au experiență profesională prealabilă care lucrează cu demența sau pacienții cu Alzheimer.

Perspective de angajare și compensații medii

Biroul de Statistică a Muncii afirmă că "numărul de asistenți sociali și de servicii umane este prognozat să crească cu aproape 34% între 2006 și 2016, ceea ce este mult mai rapid decât media pentru toate ocupațiile." Acest lucru este anticipat ca urmare a unei creșteri populația de vârstnici. Potrivit Indeed.com, coordonatorul mediu de demență în Statele Unite în 2009 câștigă un salariu anual de 39.000 $.