Care este intervalul salarial pentru un mineralogist?

Un mineralogist este un om de știință care se specializează în clasificarea mineralelor și a altor pietre prețioase. Natura muncii variază în funcție de locație și, din acest motiv, călătoria este adesea necesară. Cu toate acestea, în funcție de calificare, un mineralogist are potențialul de a câștiga un salariu decent.

Descrierea postului

Mineralogii observă și clasifică mineralele, pietrele prețioase și pietrele prețioase pe baza structurii și a caracteristicilor de suprafață. Ei efectuează teste chimice și iau raze X în încercarea de a determina compoziția specimenului și alte proprietăți fizice. Mineraliștii evaluează aceste date și teoretizează despre originea anumitor minerale în timp ce încearcă simultan să descopere noi resurse minerale.

$config[code] not found

Mediu de lucru

Mulți mineralogi sunt angajați de universități, unde ei învață sau conduc cercetări. Un procent mai mic funcționează la Studiul geologic din S.U.A. sau la studiile geologice de stat. Alții găsesc locuri de muncă la laboratoarele naționale sau lucrează ca curatori în muzeele de istorie naturală. În funcție de angajatorul lor, mineralogii împart timpul între un birou și în aer liber în teren. Nu este nemaiauzit pentru ei să călătorească în locuri îndepărtate cu elicopterul sau chiar pe jos. De asemenea, munca lor le ia uneori în străinătate, ceea ce face ca relocarea locului de muncă să devină o întâlnire obișnuită.

Educaţie

Mineraliștii aspiranți trebuie să obțină, cel puțin, o diplomă de licență, deși majoritatea vor continua munca postuniversitară. Deoarece mulți mineralogi sunt angajați în sectorul de cercetare sau de predare, un doctorat este o opțiune populară.

Nivel de salarizare

Salariul mediu al unui mineralogist în Statele Unite este de 108.420 $, deși acest număr variază în funcție de locație, experiență, amploare a învățământului superior și ocuparea forței de muncă. Salariul la nivel de intrare se situează în mod obișnuit în vecinătatea a 48.890 dolari pe an, în timp ce au fost raportate câștiguri maxime de 134.390 dolari.

Outlook de lucru

Oportunitățile de angajare pentru mineralogi se preconizează să crească cu 16% - ușor mai rapide decât media pentru toate ocupațiile - între 2012 și 2022. Absolvenții care posedă o diplomă de master vor vedea cele mai bune perspective de locuri de muncă pentru că oportunitățile vor fi limitate pentru cei care dețin doar o diplomă de licență. Mai mult, se așteaptă ca doctorii să se confrunte cu o concurență rigidă în ceea ce privește posturile de cercetare și colegiu. Se așteaptă să apară o mulțime de oportunități de angajare deoarece mineralogii mai vechi se retrag sau abandonează domeniul.