Descrierea postului de operator al stației de epurare a apelor uzate

Cele mai apropiate perii ale oamenilor cu apă reziduală se termină cu o oprire regulată la toaletă, dar pentru alții, gestionarea canalizării este munca lor de viață. Mulți oameni devin operatori de la stațiile de tratare a apelor reziduale după liceu, în timp ce alții obțin diplome sau certificate asociate înainte de a lucra. Printre alte cerințe, operatorii trebuie să înțeleagă reglementările aplicabile ale Agenției de Protecție a Mediului din SUA pentru a asigura conformitatea.

$config[code] not found

Descrierea postului

Operatorii instalațiilor de tratare a apelor uzate vor putea "să aplice date formulelor care determină cerințele de tratare (apă), debitul și nivelurile de concentrație", potrivit Biroului Statistic al Muncii al Departamentului Muncii din SUA.

Agenția de Protecție a Mediului din S.U.A. reglementează stațiile de scurgere și apele uzate, iar operatorii instalațiilor trebuie să fie instruiți conform acestor reglementări pentru a asigura standarde înalte. De asemenea, aceștia trebuie să țină evidențe și alte documente care să dovedească conformitatea cu noile cerințe.

Mediu de lucru

Operatorii instalațiilor lucrează în interior și în exterior. Ele sunt expuse la zgomotul mașinilor și mirosurile înțepătoare și trebuie să fie în permanență pază din cauza condițiilor periculoase, cum ar fi pasajele alunecoase, gazele nocive și echipamentele defectuoase, potrivit biroului. Locul de muncă include o rată a prejudiciului mai mare decât media.

ore

Stațiile de tratare a apelor uzate funcționează toată ziua, în fiecare zi, însă același lucru nu este valabil și pentru operatorii lor, care pot lucra în mod regulat zilnic sau pot lucra în schimburi și pot fi apelați în timpul seara și în weekend, potrivit departamentului. Situațiile de urgență necesită mai multe ore de lucru. Apa de ploaie poate, de exemplu, să depășească canalele de canalizare și să depășească capacitatea instalației. Scurgerile chimice și deficiențele de oxigen sunt alte preocupări care necesită o atenție deosebită.

calificări

Absolvenții de liceu sunt deseori pregătiți pentru această funcție, însă școlile anterioare - cum ar fi finalizarea certificatului sau a programelor asociate - îmbunătățesc șansele pe o piață competitivă de locuri de muncă care preferă să ofere mai puțină pregătire la locul de muncă, potrivit biroului.

Operatorii aflați în formare observă alții și îndeplinesc sarcini de rutină, cum ar fi citirea contoarelor, luarea probelor de apă uzată și repararea pompelor și supapelor. Licențierea și certificarea sunt necesare, deși mandatele variază în fiecare stat, potrivit biroului.

Ocuparea forței de muncă

Operatorii de exploatare au constituit 113.400 de locuri de muncă în 2008. Aproximativ 78% au lucrat pentru administrațiile locale, potrivit ziarelor de muncă federale.

Sursa de venit

Salariile medii anuale au ajuns la 38.430 de dolari, conform evidenței muncii federale, ceea ce indică faptul că cei 50% dintre cei care câștigă salariu se situează între 30.040 și 48.640 de dolari, cei mai mici 10 la sută fac mai puțin de 23.710 dolari, iar cele mai mari 10 procente fac mai mult de 59.860 dolari.