Descrierea postului pentru un director de relații cu pacienții

Directorii de relații cu pacienții lucrează la spitale sau clinici medicale. Ei supraveghează interacțiunea dintre pacient și diferiți profesioniști din biroul furnizorului medical. Acestea includ medici, asistente medicale, personalul de înregistrare a pacienților și departamentul de facturare. Directorul de relații cu pacienții adresează preocupările pacientului și asigură că pacientul și familia sa înțeleg opțiunile de tratament, precum și implicațiile financiare ale acestor tratamente. Biroul de Statistică al Muncii din SUA raportează că salariul mediu al unui director de relații cu pacienții a fost de 101.340 de dolari în mai 2013.

$config[code] not found

Responsabilități zilnice

Directorul de relații cu pacienții interacționează periodic cu pacientul și cu familia. El examinează documentele furnizate de către alte departamente împreună cu pacientul și notează orice întrebare pe care pacientul o întreabă. El poate, de asemenea, să supravegheze pacientul pentru a determina dacă este mulțumită de îngrijirea ei sau pentru a identifica problemele cu care are nevoie. El investighează preocupările pacientului și încearcă să le rezolve. Dacă pacientul are nevoie de acces la resurse comunitare, el împărtășește informații despre serviciile disponibile și despre cine să contacteze. El instruiește, de asemenea, pacientul atunci când va trebui să obțină și să utilizeze echipament medical pentru a ajuta la recuperarea ei după ce a părăsit spitalul sau clinica.

Educatie si Calificari

Un director de relații cu pacienții are nevoie de o diplomă de licență în asistență medicală, îngrijire medicală sau în domeniul conex. Mulți dețin, de asemenea, o diplomă de masterat, care le îmbunătățește valoarea angajatorului. Experiența de lucru în industria de sănătate mărește baza de cunoștințe a individului cu privire la serviciile posibile disponibile. Directorul de relații cu pacienții are nevoie de excelente abilități interpersonale și de compasiune, deoarece lucrează cu pacienți care ar putea suferi fizic în timp ce se luptă să înțeleagă informațiile despre diagnosticul lor.

Mediu de lucru

Directorii relațiilor cu pacienții petrec cel puțin jumătate din timpul lor de lucru pe un birou. Ele se adresează pacienților și colegilor prin e-mail sau prin telefon. În plus, ei călătoresc pentru a vedea pacienții. Aceștia pot călători în cadrul facilității sau la locații alternative pentru a se întâlni cu pacienții.

Oportunitati de angajare

BLS prevede că oportunitățile pentru directorii de relații cu pacienții vor crește cu 23% față de 2012 și până în 2022, ceea ce este mai rapid decât media pentru toate ocupațiile. Cele mai mari oportunități de angajare sunt în spitale, birouri de medici, centre de asistență medicală calificată, centre de sănătate la domiciliu și centre de asistență medicală ambulatorie.