Descrierea postului agentului de rampă

Agenții de rampă, cunoscuți și sub denumirea de agenți de manipulare a bagajelor sau agenți de service pentru flotă, manipulează încărcăturile și bagajele în aeroporturi. De asemenea, ele deservesc și comandă aeronave, înființează și operează echipamente de manipulare a încărcăturii și respectă reglementările relevante privind securitatea muncii. Agenții de rampă sunt angajați de companiile care oferă servicii de terminale aeroportuare, precum și de companiile aeriene și autoritățile aeroportuare.

Utilizând abilitățile

Forța fizică și abilitățile mecanice de bază sunt active pentru agenții de rampă. Aceștia pot suporta sarcini de scurgere a energiei, cum ar fi ridicarea încărcăturii grele și operarea efectivă a lifturilor de bagaje și a altor echipamente de manipulare a încărcăturii. Agenții de rampă lucrează de obicei în echipe, așa că au nevoie teamwork și abilități de comunicare puternice să colaboreze productiv cu alți membri ai echipei. În plus, deoarece acești agenți lucrează adesea pe avioane care ar putea fi în regim de zbor strâns, au nevoie abilități de gestionare a timpului să îndeplinească sarcini în termenele stabilite.

$config[code] not found

Manipularea încărcăturii

Lucrând sub conducerea supraveghetorilor de rampă, agenții rampelor încarcă și descărcă mărfurile și bagajele din aeronave. Atunci când un avion de pasageri aterizează, îl trage de parcare, descarcă bagajul și îl transferă în zona de revendicare a bagajelor de pe aeroport. În cazul în care avionul este programat pentru un alt zbor, datoria agenților este de a transfera încărcătura de la hubul de marfă către locașul de parcare al aeronavei și apoi încărcați-o în aeronavă. După încărcarea încărcăturii, agenții rampelor pot folosi semnale de mână pentru a instrui piloții atunci când se deconectează din locașul de parcare.

Service aeronave și alte sarcini

Agenții de rampă efectuează de asemenea servirea minoră a aeronavelor, cum ar fi repararea mânerelor de spălare în toalete de aeronavă, curățarea ferestrelor cabinei de pilotaj și operarea unităților de dezghețare pentru a dezlipi aeronava înainte de decolare. Lucrarea poate implica, de asemenea, curățarea interiorului planului.

Alte atribuții includ monitorizarea performanței echipamentului de manipulare a încărcăturii și defalcarea rapoartelor către supraveghetor. De asemenea, trebuie să respecte procedurile de sănătate și siguranță. De exemplu, atunci când se alimentează un avion, agenții rampă trebuie să poarte o cămașă, ochelari de protecție și o vestă de siguranță reflectantă.

Ajungem acolo

Învățământul postliceal nu este o cerință obligatorie pentru agenții de rampă. Agenții de început, care trebuie să fie absolvenți de liceu cu un fundal criminal curat, sunt de obicei instruiți la locul de muncă de către supraveghetorii de rampă. Însă Asociatia Internationala de Transport Aerian oferă un scurt curs de e-learning în serviciile de rampă de la aeroport pe care le puteți completa pentru a vă distinge din mulțime.

Cu mai mulți ani de experiență ca agent de rampă și calificări suplimentare în supravegherea mărfurilor aerian, puteți fi angajat ca un supraveghetor de rampă.

Potrivit locului de muncă Într-adevăr, agenții rampa au câștigat un salariu mediu anual de 24.000 de dolari începând din martie 2015.