Descrierea postului de scriitor de documente

Un scriitor de documente, denumit și scriitor tehnic, lucrează pentru ca corporațiile să furnizeze documentația pentru produsele și serviciile lor. Scrisul lor este, de obicei, faptic în natură și deseori extrem de tehnic. Companiile de software, companiile de tehnologie și producătorii de electronice sunt trei dintre principalele tipuri de angajatori care se bazează în mare măsură pe scriitorii de documente pentru a produce documente tehnice pentru clienții lor.

$config[code] not found

Atribuțiile

Un scriitor de documente produce informații factuale despre produse într-o varietate de formate, de la manuale de instrucțiuni la materiale de asistență, întrebări frecvente (FAQs), instrucțiuni, fișe, specificații tehnice și manuale de referință. El trebuie să fie în măsură să descrie procese complexe, cum ar fi instalarea, configurarea și funcțiile în limba engleză clară pentru consumatorii de software sau produse, care vor fi adesea începători complet și nu pot avea expertiză tehnică. El trebuie să-și prezinte documentele la timp fără erori. Este de așteptat să contribuie la aspectul și proiectarea documentului, în special în ceea ce privește diagramele care susțin instrucțiunile pas cu pas pe care le-a scris. El poate lucra singur și poate fi responsabil pentru toate aspectele documentului sau poate face parte dintr-o echipă și trebuie să își îndeplinească sarcinile în mod credibil pentru a finaliza proiectul la timp.

Educatie si Calificari

Un scriitor tehnic ar trebui să aibă o diplomă de licență în limba engleză, comunicare sau jurnalism. Unii scriitori tehnici ar putea fi, de asemenea, de așteptat să aibă un background tehnic sau o experiență în lucrul cu companii de tehnologie. De asemenea, li se poate cere să aibă experiență în anumite limbi de calcul și să poată utiliza o varietate de programe de procesare a textului și de aspect pentru atât documentele tipărite, cât și cele online.

Abilități și abilități

Scriitorii de documente trebuie să posede abilități excelente de comunicare, în special în scris. De asemenea, trebuie să fie capabili să colaboreze cu o mare varietate de colegi de la dezvoltatori la ingineri pentru a fi siguri că au o bună înțelegere a produsului pe care îl scriu despre transmiterea tuturor informațiilor importante despre acesta către utilizatorul final. Ei trebuie să poată lucra sub presiune și să respecte toate termenele limită.

Scriitorii de documente trebuie să poată gestiona limbajul tranzacțional complex pentru a descrie procesele și funcțiile programelor computerizate complexe sau ale echipamentelor electronice. De asemenea, aceștia ar trebui să dețină o bună cunoaștere a termenilor și vocabularului tehnic frecvent utilizați în domeniul în care lucrează. Ei ar trebui să poată adera la stilul specificat de corporația pentru care lucrează, cum ar fi Manualul stilului Chicago.

Scriitorii de documente ar trebui să fie capabili să lucreze bine cu editorul lor senior și un copywriter și verificator de fapt, care va revizui toată lucrarea scriitorului de documente înainte de a fi publicat și eliberat. Scriitorii de documente ar trebui să aibă o excelentă comandă de gramatică și punctuație și să arate o atenție deosebită detaliilor.

Salarii și beneficii

Potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA pentru anul 2009, salariul mediu pentru un scriitor de documente este de aproximativ 65.610 dolari pe an, cu un salariu mediu pe oră de 31.55 dolari. Mulți scriitori de documente lucrează independent, dar cei care se află într-o mare corporație se pot bucura de vacanțe plătite, de sănătate și alte beneficii.

Perspectivele de carieră

Din cauza dependenței crescute a lumii de tehnologiile existente și emergente și a limbii engleze ca limbă globală a afacerilor și comerțului, în special în domeniul tehnologiei informațiilor, se preconizează că posturile de scriitori de documente vor crește la o rată mai mare decât media în următorul deceniu, din statisticile muncii.