Descrierea postului unui director de relații

Obiectivul principal al locurilor de muncă pentru relații executive este de a dezvolta relații de afaceri durabile pe termen lung cu directorii de unități corporative și de afaceri. Ei lucrează în organizații profesionale de servicii și gestionează angajamentele clienților, dezvoltarea afacerilor, vânzări și activități de consultanță.Pentru ca directorii de relații să-și poată îndeplini eficient slujbele, trebuie să fie pricepuți în afaceri și să posede cunoștințe avansate despre strategiile de vânzări profesionale. Demonstrația expertizei în construirea și menținerea relațiilor este o altă abilitate de lucru valoroasă.

$config[code] not found

Semnificaţie

Directorii de relații identifică și urmăresc relațiile de afaceri cu directorii de unități corporative și de afaceri. Ele creează noi oportunități de afaceri prin intermediul relațiilor cu clienții, oferind în același timp valoare clienților prin acorduri de servicii profesionale și vânzări de soluții. Directorii de relații stabilesc, de asemenea, relații strategice cu departamentele interne, inclusiv echipe de vânzări, marketing și dezvoltare a afacerilor. Ei folosesc relațiile lor interne și externe pentru a dezvolta strategii de vânzări și oferte de servicii care să permită noi oportunități pentru creșterea afacerilor și a veniturilor.

Expert Insight

Deoarece directorii de relații interacționează frecvent cu nivelurile superioare de management, competențele excelente interpersonale, de comunicare și managementul relațiilor sunt esențiale. Directorii de relații sunt capabili să stabilească și să extindă relațiile cu directorii executivi deoarece sunt cinstiți, demni de încredere și știu cum să facă față informațiilor confidențiale. Ei operează cu cele mai înalte standarde etice, menținând în același timp o atitudine infecțioasă și pozitivă. Directorii de relații sunt foarte lustruiți și plăcuți și demonstrează un interes autentic în colaborare, inovare și îmbunătățire.

Istorie academică și profesională

O diplomă de licență este cerința minimă pentru multe locuri de muncă de gestionare a conturilor de intrare. Pentru mai multe funcții de conducere, inclusiv locuri de muncă pentru relații executive, mulți angajatori au o preferință puternică pentru candidații cu diplome de masterat în administrarea afacerilor (MBA). Unele locuri de muncă necesită cunoștințe de specialitate dobândite din experiență. De exemplu, locurile de muncă pentru relații executive în sectorul de producție aerospațială pot necesita experiență în vânzări legate de Departamentul Apărării. În mod ideal, persoanele calificate satisfac cerințele de grad și au o experiență profesională semnificativă în vânzări și managementul relațiilor cu clienții.

consideraţii

Persoanele interesate în cariera de management al relațiilor executive ar trebui să obțină experiență în industria de vânzări și să își perfecționeze abilitățile de vânzări, consultanță, negociere și managementul relațiilor. Absolvenții recenți de colegiu pot aplica pentru posturi la nivel de intrare la organizațiile profesionale de vânzări de servicii sau firme de consultanță pentru a dobândi experiența necesară. Individul ar trebui să se concentreze asupra oportunităților în care poate învăța cum să propună și să negocieze acorduri la nivel de servicii, încheie tranzacții și să le prezinte clienților.

Potențial de câștig

Carierele în managementul relațiilor executive oferă oportunități excelente de a câștiga mulți bani. Managerii de relații cu clienții au potențialul de a genera câștiguri mai mari decât directorii de top din Statele Unite. În noiembrie 2009, CNN Money a estimat un salariu mediu anual de 94.500 de dolari pentru managerii de relații cu experiență din Statele Unite. Directorii de relații la cel mai înalt nivel al salariului au câștigat salarii de până la 174.000 de dolari.