Descrierea postului de director general

Un manager general este un jucător cheie în menținerea operațiunilor netede și eficiente ale unei afaceri. Responsabilitățile managerului general variază în funcție de companie și de industrie. În timp ce fiecare director general poartă o serie de responsabilități, unele responsabilități de bază sunt comune tuturor managerilor generali.

Operațiuni

$config[code] not found Jupiterimage / Imagini de marca X / Getty Images

Un director general este responsabil pentru toate aspectele legate de funcționarea unei companii. Companiile care acoperă o zonă extinsă cu locații multiple necesită ca fiecare director general să fie responsabil pentru o parte din suprafața totală. Managerul va planifica, coordona și coordona diferite aspecte ale zonei sale de operare. El se va asigura că operațiunile funcționează fără probleme și în conformitate cu politica companiei. Managerul va asigura că vânzătorii și furnizorii sunt compensați corespunzător și continuă să răspundă nevoilor companiei. De obicei, el raportează membrilor personalului executiv, cum ar fi un vicepreședinte, un director sau un funcționar șef.

Resurse umane

Comstock / Comstock / Getty Images

Managerii generali își asumă deseori responsabilități de personal. Managerul general va afișa, va intervieva, va angaja și va instrui manageri și supervizori care îi vor raporta. Persoanele care raportează direct managerului sunt, de obicei responsabile pentru angajarea propriului echipaj. Cu toate acestea, directorul general trebuie să furnizeze autorizația finală pentru toți subordonații care sunt angajați de către persoanele aflate sub domiciliul său. Un manager general de succes va oferi disciplina, evaluările și feedback-ul necesar pentru ca oamenii săi să aibă succes.

Servicii administrative

Comstock Imagini / Comstock / Getty Images

Serviciile administrative oferă un sprijin esențial pentru funcționarea unei companii. Directorul general este responsabil pentru a asigura că aceste servicii sunt completate și adresate în timp util. Multe dintre aceste servicii se referă la documentele zilnice și chestiunile legate de salarizare. Aceste informații trebuie să fie verificate pentru exactitate, compilate și emise într-un raport regional complet. Este necesară o precizie. Un manager general de succes va fi astfel puternic în domeniile matematicii de afaceri și va avea abilități analitice puternice.

Politici și proceduri

Managerul general este obligat să implementeze politicile și procedurile companiei. De asemenea, trebuie să se asigure că managerii și supraveghetorii săi implementează și sprijină politicile cu echipajele lor. Este responsabilitatea directorului general să se asigure că politicile și procedurile evoluează împreună cu compania, actualizându-le după cum este necesar. De asemenea, trebuie să fie capabil să interpreteze politicile și procedurile pentru a acoperi orice zone gri sau neclare care s-ar putea prezenta în timpul operațiunilor companiei.

Calificări generale

Goodshoot / Goodshoot / Getty Images

Poziția managerului general este una care necesită o combinație de abilități, experiență și educație. Un manager general de succes va avea abilități de conducere superioare, va lucra bine cu o echipă și va avea capacitatea de a lucra independent cu puțină sau fără supraveghere. Candidatul trebuie să aibă abilități superioare de luare a deciziilor, abilități de rezolvare a problemelor și abilități de gestionare a conflictelor. Trebuie să aibă o cunoaștere aprofundată a companiei, a culturii și a produselor și serviciilor sale. De asemenea, trebuie să poată lucra la toate nivelurile de conducere și să aibă abilități superioare de instruire și delegare. Candidații de succes ar trebui să aibă o experiență de conducere de cel puțin cinci ani și o diplomă de licență sau de masterat într-un domeniu conex de studiu.