Descrierea postului pentru un instalator de ucenici

Instalatorii de utilaj ajută la asamblarea, instalarea și repararea sistemelor de instalații sanitare, de scurgere a apei și de drenaj, în conformitate cu codurile sanitare, oraș, stat și federal. Aceasta poate include totul, de la săparea trenurilor pentru conducte noi până la instalarea de hardware nou pentru robinete, dușuri și toalete în case rezidențiale, clădiri comerciale și spații industriale. În plus, instalatorii ucenici pot fi obligați să asiste instalatorii de călători în sarcinile electrice de bază.

$config[code] not found

Formare și avansare

Potrivit Biroului Statistic al Muncii, majoritatea instalatorilor intră pe teren printr-o combinație de unire și de ucenicie administrativă privată și cursuri la colegii comunitare, tehnice și profesionale. Cele mai multe ore de ucenicie pot dura de la patru la cinci ani și pot include până la 144 de ore de cursuri legate de colegiu. În timp ce un ucenic instalator devine mai experimentat și își câștigă licența pentru instalator, el poate fi eligibil pentru funcții de supraveghere în domeniu.

Aptitudini

Instalatorii de ucenici trebuie să aibă aptitudini matematice excelente, dexteritate manuală și abilitatea de a folosi instrumentele de comerț cu instalații sanitare. Acest lucru poate include totul, de la șerpi de sondă, burghi, burghiu, fierăstrău și sculptură generală, cum ar fi ciocane, banda de măsurare, niveluri și șurubelnițe. Ucenicii din domeniul utilajelor trebuie să poată lua și să urmeze ordine precise de la supraveghetorii lor. Acest lucru necesită abilitatea de a asculta foarte atent și de a comunica eficient dacă există probleme provocate de lipsa de experiență a unui ucenic.

Mediu de lucru

Instalatorii lucrează în medii rezidențiale, comerciale, industriale și publice. Practic, acestea funcționează ori de câte ori trebuie instalate, întreținute sau reparate sisteme de apă și / sau canalizare. Instalatorii lucrează în condiții umede, noroioase și mirositoare. Ucenicii din domeniul utilajelor sunt deseori responsabili pentru saparea canalelor pentru noi conducte. În plus, îndepărtarea și instalarea sistemelor sanitare necesită ridicarea repetitivă a conductelor și a altor echipamente sanitare.

Salariu

Potrivit PayScale.com, ucenicul mediu de instalare face oriunde între 12 și 17 dolari pe oră pe baza calificărilor, nivelului de calificare și experienței, începând cu luna iunie 2010. Acest lucru se traduce la aproximativ 25.000 dolari la puțin peste 38.000 dolari pe an.

Creșterea locurilor de muncă

Conform statisticilor Biroului de Statistică a Muncii din 2010-2011, industria sanitară a reprezentat aproape 500 000 de locuri de muncă la nivel național. Manualul a declarat că industria de instalații sanitare este de așteptat să crească cu aproximativ 16% până în anul 2018. Aceasta este o rată de creștere mai rapidă decât majoritatea ocupațiilor și carierelor intervievate de BLS. Această rată de creștere se traduce la aproape 76.000 de posturi de instalații sanitare până în 2018.