Cât timp trebuie să mergi la colegiu pentru a deveni un designer de modă?

Biroul de statistici al forței de muncă din S.U.A. arată că în anul 2010 au fost angajați 21.500 de designeri de modă. Cei mai cunoscuți angajatori pentru designeri de modă sunt producătorii și comercianții cu ridicata, dar aproximativ 30% dintre designeri sunt angajați pe cont propriu. Statisticile BLS arată că salariul mediu median pentru designeri de modă a fost de 62.860 dolari în 2012. O carieră ca designer de modă nu necesită o educație colegiu, dar un program de diplomă îi poate ajuta pe designerii aspiranți să-și îmbunătățească abilitățile și să construiască un portofoliu profesional.

$config[code] not found

Descrierea postului pentru designeri de moda

Designerii de modă pot lucra pe o echipă cu alți designeri pentru a crea haine originale, modele de accesorii sau încălțăminte.Designerii se pot specializa într-un tip de îmbrăcăminte, cum ar fi încălțămintea sau accesoriile. Un designer de modă trebuie să acorde atenție tendințelor din industrie și să anticipeze modelele pe care consumatorii le vor cumpăra în viitor. Atunci când dezvoltați un design de îmbrăcăminte pentru o colecție, designerul determină tema, culorile, țesăturile și accesoriile. Designerii își schițează designul de îmbrăcăminte sau folosesc software-ul de proiectare asistat de calculator. Designerii de modă creează un prototip al piesei pentru a încerca modele live, dar sunt disponibile programe de calculator care simulează modul în care o piesă va arăta cu diferite materiale și opțiuni de design. Unii designeri de modă creează costume pentru filme, televiziune și teatru.

Programe asociate

Programele asociate de grad în designul de modă durează, de obicei, doi ani pentru a finaliza. Cursurile includ construcția de îmbrăcăminte, modelarea, proiectarea textilelor și software-ul de proiectare asistat de calculator. Programele de doi ani pot ajuta elevii să devină competenți în abilitățile tehnice necesare pentru a proiecta moda. Unele programe de doi ani includ stagii de practică pentru a oferi studenților posibilitatea de a lucra în industria modei. Designerii de îmbrăcăminte de dans pot finaliza programe de doi ani în domeniul merchandisingului de modă pentru a învăța abilitățile de afaceri pentru a-și comercializa, vinde și promova munca.

Programe de licență

Programele de licență în domeniul designului de modă oferă studenților posibilitatea de a studia în detaliu designul și industria modei. Un program de licență include cursuri tehnice în designul de îmbrăcăminte, cum ar fi schițarea, construcția de îmbrăcăminte, textile, modelarea, proiectarea asistată de calculator și draping. Un program de patru ani poate include și cursuri pe partea de afaceri a industriei modei, cum ar fi comportamentul consumatorului și marketingul. Cerințele programului pot include un proiect final de proiectare.

Instruirea în teren

Mulți designeri de modă câștigă experiență și de formare în domeniu, de lucru ca asistenți sau ca stagiari pentru designeri, în conformitate cu BLS. Noii designeri pot lucra în poziții de creare a modelelor de intrare. Editorii de modele determină aspectul pieselor, creează un model de hârtie, fac probe și modele de testare.