Descrierea postului de coordonator al producției de producție

Un coordonator al producției de producție lucrează pentru a se asigura că programul de producție este îndeplinit, iar livrările către clienți sunt finalizate la timp. Coordonatorul lucrează cu planificarea, achiziționarea, producția și expedierea pentru a accelera produsul prin intermediul organizației de producție.

Atribuțiile

Coordonatorul de producție determină programul de lucru pe baza comenzilor clienților și disponibilitatea materiilor prime și a capacității de producție. Coordonatorii lucrează cu achiziția pentru a se asigura că materialele de producție sunt disponibile și ajustează programul atunci când este necesar.

$config[code] not found

calificări

Angajatorii solicită coordonatorului de producție de producție să aibă experiență în industrie și cunoașterea managementului lanțului de aprovizionare. Coordonatorii de producție pot avansa la poziția de la producție sau la postul de funcționar al inventarului.

Aptitudini

Coordonatorii de producție trebuie să fie organizați și să se ocupe de gestionarea timpului pentru a rămâne în fruntea programelor de producție. Un coordonator ar trebui să aibă bune abilități de comunicare pentru a lucra cu diferite departamente din cadrul organizației.

Salariu

Salariul unui coordonator de producție este cuprins între 34.832 și 51.704 de dolari în iulie 2010, potrivit unui sondaj PayScale. Salariul unui coordonator de producție depinde de industrie și locația afacerii.

Industrie

Producătorii de coordonare a producției pot lucra în orice tip de industrie de producție, cum ar fi electronică sau automobile. Coordonatorii de producție ar trebui să fie familiarizați cu metodele de producție, materialele și produsele finale din industrie.