Descrierea postului unui coordonator de alfabetizare

Un coordonator de alfabetizare într-o școală sau un district școlar gestionează instruirea în limba engleză. Mai specific, antrenezi și dezvolți profesori de limba engleză pe tehnici eficiente de scriere și citire a lecturii. Coordonatorul dezvoltă, implementează și evaluează programele de alfabetizare în școli, comunicând cu administratorii școlii pentru a discuta obiectivele și rezultatele. De asemenea, vă întâlniți cu profesorii din clasă și cu liderii programului de lectură pentru a discuta obiectivele și pentru a monitoriza progresul studenților.

$config[code] not found

Cerințe de bază

Aveți nevoie de cel puțin o diplomă de licență în învățământ sau în limba engleză pentru a vă califica pentru un post de coordonator de alfabetizare, cu toate că o diplomă de master este adesea preferată. De asemenea, trebuie să respectați standardele de certificare a cadrelor didactice ale statului. Această poziție necesită o experiență în calitate de profesor, deoarece o mare parte a postului este formarea cadrelor didactice și oferirea de îndrumare cu privire la planurile de instruire pentru scriere și citire. Aveți nevoie de abilități excelente de comunicare și abilități informatice pentru a aduna, organiza și evalua datele de alfabetizare. Candidatul ideal lucrează bine independent și în cadrul echipelor.