Care este rolul unui controler de documente?

Efectuând părți egale de gestionare a bazelor de date, suport administrativ și sarcini de asigurare a calității, un controlor de documente oferă un schimb organizat de documente cu colegii, clienții sau vânzătorii. Companiile din întreaga lume au nevoie de control al documentelor, iar unele plătesc destul de bine.

responsabilităţi

Un controlor de documente trimite, primește, distribuie și urmărește documentele. Ea verifică acuratețea și înregistrează datele despre documente și despre stocarea acestora.În funcție de compania pentru care lucrează, controlorul de documente poate, de asemenea, să monitorizeze termenele, informațiile de audit, interogările de cercetare și răspuns, să creeze rapoarte și să contribuie la întâlnirile de proiect sau departamente.

$config[code] not found

calificări

tastatură imagine de Julia Lami de la Fotolia.com

Aptitudinile puternice de calculator, experiența cu software-ul de birou și familiaritatea cu bazele de date, documentele tehnice și desenele sunt esențiale pentru această poziție importantă. La fel de importante sunt atenția la detalii, abilitatea de a prioritiza, flexibilitatea și abilitățile organizaționale. Un grad este necesar uneori.

Satisfacția muncii

O imagine tânără frumoasă de afaceri de Paolo Frangiolli de la Fotolia.com

Acesta este un loc ideal pentru o persoană meticuloasă care se bucură de o provocare și de un mediu în ritm rapid. Volumul de muncă, totuși, poate deveni coplesitor. Perturbațiile permanente sunt comune, iar noii clienți necesită noi proceduri.

A plati

Potrivit site-ului PayScale, un specialist în controlul documentelor din Statele Unite realizează în jur de 14 până la 20 dolari pe oră sau aproximativ 32 000 până la 48 000 dolari anual, începând cu 2010.

patronat

imagine de constructie de Kanisdha Buasri de la Fotolia.com

Proiectarea tehnologică, dispozitivul medical, fabricarea, petrolul și gazele și companiile de construcții necesită controlori de documente.