Salariul unui stilist de păr la un salon Upscale

Un stilist upscale lucrează cu clienții dispuși să plătească bani în plus pentru munca de calitate și răsfăț. Clientii au asteptari mari, doresc doar cei mai buni muncitori sa isi taie si sa-si vopseasca parul. Un salon upscale este un loc relaxant și distractiv pe care îl vizitează un client high-end pentru nevoile sale de frumusețe.

Salariu mediu de stilist Upscale

Salariul mediu pentru un coafur care lucrează într-un salon de lux este de 34.000 de dolari pe an începând cu 2013, potrivit site-ului de locuri de muncă Simply Hired. Acest lucru variază foarte mult în funcție de partea țării în care lucrează stilistul. De exemplu, Simply Hired citează salariul mediu pentru această poziție în Los Angeles, CA la 37.000 $, ajungând la 40.000 $ în Dallas, TX și 46.000 $ în New York City. Nivelul de experiență, calificările și denumirile profesionale se adaugă și la salariul unui stilist. Un profesionist cu o denumire ca "master stilist" sau "master colorist" este considerat un expert în domeniu și saloanele vor plăti top-dolar să o angajeze.

$config[code] not found

Upscale Descrierea postului de stilist

Un stilist de păr la un salon de lux are o mare varietate de responsabilități.Se consultă cu clienții săi, oferind sfaturi despre stilurile de păr despre care crede că le-ar potrivi bine și care oferă sfaturi despre cum să aibă grijă de păr la domiciliu. Un client de vârf așteaptă ca un stilist să-și amintească preferințele, așa că face note pentru a se asigura că nu uită serviciile pe care le-a efectuat și produsele pe care le-a folosit. Stilistul oferă multe servicii, inclusiv tăierea, colorarea și coafura. În funcție de salonul său, el poate fi însărcinat cu șamponarea clienților și cu curățarea propriilor instrumente. Un salon upscale lucrează pentru a face clienții să se simtă mai mult răsfățați, astfel încât ar trebui să se aștepte să efectueze sarcini suplimentare cum ar fi masajul scalpului sau masajul gâtului și umărului, ca supliment adițional la serviciile standard.

Upscale cerințe de stilist

O perioadă de pregătire mai lungă este de obicei necesară unui stilist care lucrează într-un salon de lux. Aceste companii percep clienții o primă pentru servicii, așa că vor să angajeze numai cei mai buni stilisti. Un nou păr stilist ar putea să înceapă să șamponeze clienții și să dea lovituri în afară pentru a-și face drum până la propriul scaun. Este important ca ea să poată oferi servicii excelente clienților, mereu dispus să facă tot ce-i trebuie pentru a-și satisface clienții. Ea este foarte prietenoasă și ieșită, deoarece stilistul de păr este, de obicei, de așteptat să angajeze clienții ei în conversație în timp ce lucrează. Cursurile de formare continuă sunt așteptate de la ea, astfel încât să poată ține pasul cu toate cele mai recente tehnici de styling.

Upscale Salon Environment

Clientii viziteaza un salon de lux atat pentru serviciile unui parodant talentat, cat si pentru a fi risti in mediul relaxant. Aceste saloane sunt, de obicei, decorate profesional, pentru a fi pline de farmec, complet cu candelabre, mobilier de designer și alte accesorii elaborate. Un client este adesea prezentat cu un pahar de șampanie sau o ceașcă de ceai pentru a savura în timp ce primește serviciile sale. Muzica liniștită joacă adesea ușor în spatele solului, iar unele saloane oferă chiar camere private de tăiere a părului.