Divertisment Reporter Descrierea postului

Distribuitorii de divertisment acoperă o gamă largă de povești pentru diverse mass-media. Deși numele poate provoca interviuri personalizate și schmoozing cu celebrități calificate, A-list, reporterii dvs. de divertisment de rang și fișiere sunt jurnaliști cu nerăbdare, zgârciți, care dau la o parte și investighează știri. Ca și omologii lor care acoperă alte industrii, ei iau decizii în fiecare zi cu privire la cea mai importantă informație pe care să o transmită publicului.

$config[code] not found

Divertisment de raportare

Distribuirea rapoartelor este una dintre multele specialități pe care le poate intra un jurnalist profesionist. Acestea acoperă arte și divertisment în domeniile lor respective, scriind articole, difuzând știri sau posturi web. Cunoștințele lor acoperă televiziune și filme, muzică și radio, lumea online, precum și moda, tendințele și alte elemente ale culturii pop. Supraveghetorii de divertisment de nivel superior au adesea un acces mai mare la celebrități și pot deveni critici media de încredere.

Cerințe de educație și formare

Reporterii în general sunt absolvenți ai unuia dintre programele de diplomă de jurnalism de 1500, localizate în întreaga țară. Divertismentul este considerat "o bataie" sau o specialitate în multe organizații media, ceea ce înseamnă că va trebui să ai câțiva ani de raportare a misiunii generale înainte de a fi considerat un reportaj de divertisment. Când vă duceți la primul loc de muncă, așteptați o concurență rigidă și o mulțime de oportunități independente și part-time. De fapt, stagiile neremunerate sunt o rută standard în majoritatea locurilor de muncă raportate. Experiența în producerea, editarea și postarea pe web va fi întotdeauna un plus.

Caracteristici utile

Pentru a fi un bun reporter de divertisment, vă ajută să deveniți un drogat pop culture. Trebuie să aveți un impuls asupra a ceea ce se întâmplă în televiziune, radio, publicații tipărite, mass-media sociale, modă, campusuri școlare, afaceri și politică - și acest lucru este pe lângă faptul că are o ureche la sol în segmentul industria de divertisment pe care o acoperiți. Nu numai că doriți să întrerupeți știrile despre split-ul unei trupe rock, pâinea dvs. zilnică va raporta totul de la datele concertului, aparițiile TV și activitățile filantropice la ceea ce poartă. Mai mult decât atât, multitasking-ul este numele jocului, mai ales atunci când o poveste mare scade. De asemenea, ajută la depășirea starului.

O zi la slujbă

Deși veți obține mai mult decât o parte echitabilă a junkets-urilor de presă, intervievând membrii turnați în studio sau pe covorul roșu, munca dvs. zilnică va fi mult mai îndoită. Veți scoate la iveală comunicate de presă, căutați conduceri, căutați sfaturi și zvonuri, încercați să obțineți citate și să vă spălați pentru "banii de bani" pentru următoarea difuzare, postare Web sau imprimare. Amintiți-vă că reporterii de divertisment lucrează în New York și Los Angeles, dar și în Dallas și D.C., astfel încât aceeași lucrare se aplică și "celebrităților locale", deși este posibil să fii numit reporter social în anumite zone.

Salarii

Reporterii de divertisment de la mass-media locale și mici pot avea salarii de la 30.000 dolari la 35.000 de dolari începând cu luna mai 2008. La sfârșitul anului, unii reporteri notabili de divertisment, cum ar fi Ryan Seacrest și Joan Rivers, comandă contracte de milioane de dolari.