Descrierea postului pentru un om de fabricație

Fiind un maistru sau președinte de fabricație, de asemenea cunoscut ca un manager de producție industrială sau manager de fabricație, combină lumea afacerilor și a producției. Ea asigură că obiectivele de producție sunt îndeplinite în timp ce se află în buget, contribuind la succesul organizației generale. Șefii de producție pot fi responsabili de o întreagă instalație sau de o singură zonă.

roluri

Potrivit Rețelei de Informare Ocupațională, un maistru de producție va "planifica, direcționa sau coordona activitățile și resursele necesare pentru fabricarea produselor în conformitate cu specificațiile costului, calității și cantității".

$config[code] not found

Industries

Managerii producției industriale se confruntă cu un declin lent sau moderat până în 2016, potrivit Biroului Statistic al Muncii. Industria de top pentru manageri de producție industrială este în producția de produse din materiale plastice. Alte industrii cu un nivel ridicat de ocupare a forței de muncă sunt managementul companiilor și al întreprinderilor; fabricarea de piese auto; tipărirea și activitățile de sprijin conexe, precum și fabricarea instrumentelor de navigație, măsurare, electromedicală și de control. În luna mai 2008, industria de top-plătitoare a fost în servicii de cercetare științifică și dezvoltare, cu un salariu mediu anual de 126.130 USD.

Mediu inconjurator

Potrivit BLS, majoritatea maistrilor de producție împart timpul între birourile lor și zonele de producție. Când se află în zonele de producție, trebuie să respecte practicile de siguranță și să poarte îmbrăcăminte de protecție. Mulți muncitori de producție lucrează ore prelungite, în special în timpul termenelor de producție. O treime dintre muncitori lucrează mai mult de 50 de ore pe săptămână. Unele funcționează dincolo de orele de program convenționale, în special în cadrul industriilor care funcționează non-stop.

Educație / formare

Nu există pregătire standard pentru post, conform BLS. Majoritatea angajatorilor preferă angajarea celor cu diplomă de colegiu în managementul afacerilor, administrarea afacerilor, inginerie industrială sau tehnologia industrială. Angajatorii vor căuta candidați cu experiență în afaceri sau inginerie. Unele companii sunt dispuse să angajeze absolvenți de arte liberale bine rotunjite. Experiența care implică operațiuni de producție este adesea necesară; cu toate acestea, unii absolvenți de facultate sunt plasați automat în funcții de conducere. Unii maeștri de conducere trec treptat în sus și chiar au început să devină lucrători de producție care au avansat în funcții de supraveghere înainte de a fi selectați în sfârșit pentru conducere.

Salariu

Conform unui raport BLS 2008, salariul mediu pe oră mediu pentru un manager de producție industrială este de 43,85 USD, iar salariul mediu este de 91 200 de dolari. Salariile anuale naționale variază de la 50.330 dolari la 140.530 dolari.