Cum să deveniți un tehnician de autopsie

Siguranța locului de muncă nu este de obicei o problemă pentru asistenții pentru autopsie. De fapt, munca lor este practic recesivă. Asistenții pregătesc organisme de autopsie, asistă examinatori și patologi în timpul procedurilor de autopsie și cântăresc și măsoară specimene și fluide. Dacă lucrați cu cei morți nu vă deranjează, o carieră de autopsie poate fi o alegere bună.

Descrierea postului

Un asistent de autopsie, denumit și tehnician de autopsie judiciară, joacă un rol esențial în eficiența suitei de autopsie. Mută ​​corpurile la masa de autopsie de la frigiderul din morgă și înapoi, îndepărtează îmbrăcămintea de la cadavrele decedate și curate și depozitează îmbrăcăminte și obiecte de valoare.

Testele de diagnosticare nu sunt doar pentru cei vii. Radiografiile corpului pot ajuta examinatorii medicali să stabilească ce sa întâmplat cu decedatul înainte de a muri, în timp ce razele X dentare oferă un mijloc de identificare a organismelor afectate de leziuni faciale sau de degradări semnificative. În plus față de mașinile cu raze X de operare, tehnicienii de autopsie trag sânge pentru testare, cântăresc și măsoară specimene și iau amprentele decedatului.

Tehnicianul de autopsie se asigură că examinatorii medicali sau patologii au tot ceea ce au nevoie pentru a efectua autopsiile. Asistenții obțin istoricul medical, aranjează instrumentele și echipamentele necesare pentru autopsie, fac fotografii ale decedatului și asigură că sunt disponibile halate, mănuși și alte unelte de protecție.

După începerea autopsiei, asistentul poate folosi ferăstraie și alte instrumente pentru a deschide corpul și a scoate și a cântări organe la directorul examinatorului medical. De asemenea, colectează și pregătește probe pentru analiza de laborator.

Dacă se suspectează jocul necorespunzător, tehnicianul de autopsie trebuie să păstreze cu atenție dovezile. Rănile trebuie notate și documentate cu fotografii sau video. Asistenții trebuie, de asemenea, să urmeze o procedură adecvată pentru depozitarea îmbrăcămintei și a efectelor personale pentru a se asigura că amprentele digitale și ADN-ul pot fi colectate și analizate.

Dupa ce autopsia sa terminat, asistentul de autopsie inchide incizii pe corp cu suturi, curata masa si echipament, se asigura ca exemplarele ajung la laboratoarele sau facilitatile de testare potrivite, actualizeaza inregistrarile si elibereaza corpul in casa funerara. De asemenea, ei pot elibera proprietăți personale și îmbrăcăminte celor apropiați decedați.

Asistenții de asistență medicală petrec o mare parte din zi în picioare și trebuie să poată să se miște și să ridice cadavrele. Lucrul într-o suită de autopsie poate fi încercat emoțional uneori. Deși poate fi imposibil să nu reacționeze la decesele deosebit de tragice, asistenții pentru autopsie trebuie să-și poată menține emoțiile sub control, în cea mai mare parte.

Educatie si antrenament

Cerințele minime de educație variază, în funcție de facilități. Poate fi posibil să obțineți un post de asistent de autopsie cu diplomă de liceu în unele zone ale țării. În altele, este necesară finalizarea unui program de tehnicieni de autopsie pe bază de certificat sau a unei diplome de asociat sau de licență într-o știință științifică majoră sau de mucoasă.

Noii tehnicieni de autopsie pot fi îndrumați de angajații actuali, pot participa la un program de formare formală sau pot primi instrucțiuni de la examenii medicali sau patologi în primele câteva săptămâni de la locul de muncă.

Salariu și Outlook de locuri de muncă

Într-adevăr, listele salariului mediu de tehnician de autopsie sunt de 37.249 de dolari. Salariile pot varia, în funcție de educație, experiență și în regiunea geografică a țării în care lucrați.

Desi Biroul Statisticii Muncii nu ofera o perspectiva de locuri de munca in mod special pentru asistentii de autopsie, se asteapta ca cererea pentru lucratorii de funerare sa creasca cu 5% pana in 2026. Pe masura ce cele doua domenii sunt aliniate indeaproape, se asteapta o cerere pentru asistentii de autopsie să urmeze aceeași tendință.