Descrierea postului de analist administrativ

Analiștii administrativi ajută organizațiile să devină mai eficienți prin reducerea costurilor și îmbunătățirea performanței. Ei analizează datele financiare pentru o afacere sau organizație și oferă un buget care abordează atât nevoile actuale, cât și cele viitoare. Uneori numiți analiști de management, analiștii administrativi trebuie să fie competenți în programele de bază de cercetare și de afaceri, deoarece sunt responsabili pentru pregătirea unei serii de rapoarte de date.

$config[code] not found

Sarcinile de serviciu

Analiștii administrativi oferă servicii administrative, bugetare, organizaționale și operaționale unui departament sau unei întreprinderi. Ele studiază, compilesează și pregătesc date financiare și contabile pentru studii și rapoarte și pregătesc grafice, diagrame și alte informații statistice din bazele de date pentru a analiza în mod clar și eficient informațiile. Ei folosesc datele pentru a ajuta organizațiile și companiile să aloce resurse. Analiștii administrativi pot ajuta la dezvoltarea, analizarea și executarea bugetelor, precum și estimarea nevoilor viitoare ale organizației. Ei pot pregăti prezentări pentru a prezenta informațiile pe care le-au analizat și pot prezenta documente și scrisori legate de rapoartele și datele pe care le-au cercetat.

Cerințe educaționale

Analiștii din administrație trebuie să aibă cel puțin o diplomă de licență, de preferință în domeniile contabilității, finanțelor, afacerilor, administrației publice, economiei, statisticilor, științelor politice sau sociologiei. Unii angajatori pot solicita o diplomă de masterat. Ocazional, experiența de lucru în legătură cu bugetul sau cu finanțele poate fi înlocuită cu educația formală.

Cunoștințe și abilități

Analiștii din administrație trebuie să aibă o înțelegere a principiilor și practicilor afacerilor și administrației publice. Ei trebuie să știe cum să folosească metodele fundamentale de cercetare. Maestrul de matematică de bază și gramatica standard engleză și de utilizare sunt, de asemenea, esențiale. Analiștii de administrație au nevoie de cunoștințe de lucru pentru aplicațiile de birou de birou utilizate în mod obișnuit. Ei ar trebui să poată folosi aceste programe pentru a crea documente, scrisori, foi de calcul, baze de date și prezentări.

Salariul mediu

Venitul mediu al analiștilor administrativi sau de conducere a fost de 89.990 dolari anual, începând cu 2013, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Optzeci la sută dintre analiști au câștigat între 45.200 și 145.920 de dolari pe an. Cel mai mare număr a fost destinat firmelor de management, de consultanță științifică și tehnică, unde s-au plătit în medie 105.030 de dolari pe an.

Mediu de lucru

Analiștii administrativi lucrează de obicei într-un cadru de birou. Majoritatea schimburilor de lucru sunt petrecute în ședințe și lucrează independent la un birou în fața calculatorului. Analiștii administrativi lucrează, de obicei, 40 de ore pe săptămână, de luni până vineri, în orele normale de lucru. Activitatea de weekend nu este de obicei necesară.

2016 Informații salariale pentru analistii de management

Analistii de management au obtinut un salariu mediu anual de 81.330 de dolari in 2016, potrivit Biroului de Statistica a Muncii din SUA. În partea inferioară, analiștii de conducere au câștigat un salariu de 25 de percentile de 60.950 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 109.170 dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 806.400 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca analisti de management.